Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                    



                    

                                         POLECANE   NOWOŚCI    -   wrzesień   2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


Stephen Bown - „Amundsen. Ostatni wiking"

Wydawnictwo Poznańskie, 2018


To prawdziwa historia przygodowa z gatunku tych, które wyczarowują skrzypienie nart na cienkim lodzie, dreptanie setki psów i zapach tytoniu po długim dniu na szlaku.

 „Wall Street Journal"


"Dzień dobry, drogi Lindstrømie. Przygotowałeś dla nas jakąś kawę?"  Tymi słowami miał przywitać Roald Amundsen zaskoczonego kucharza po trzech miesiącach wyczerpującej wyprawy (1300 km!) rankiem 26 stycznia 1912 roku. Wyprawy, której efektem było pierwsze zdobycie bieguna południowego. Amundsen, ambitny Norweg, o włos wygrał wyścig z tragiczną ekspedycją brytyjską dowodzoną przez porucznika Roberta Falcona Scotta.

„Amundsen. Ostatni wiking" ukazuje życie człowieka, który bił na głowę tych, którzy ścigali się, by nanieść na mapę świata ostatnie nieznane zakątki: Przejście Południowo-Zachodnie, Przejście Południowo-Wschodnie i biegun południowy. Prawdziwy północny wojownik, który już za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która niebawem miała dobiec końca za sprawą technologii, handlu i reklamy.

Jego nazwisko nosi część Oceanu Spokojnego, lodowiec i stacja badawcza Amundsen-Scott na Antarktydzie.

„Amundsen. Ostatni wiking" to zarówno ekscytująca biografia literacka, jak i wspaniała opowieść.


Źródło:    http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/495/amundsen-ostatni-wiking.html

 


Zbigniew Herbert - „Utwory rozproszone (Rekonesans 2)"

Wydawnictwo a5, 2018


W roku 2010, po wielu latach pracy, Ryszard Krynicki opublikował obszerny, blisko 500-stronicowy tom poezji Herberta, zatytułowany "Utwory rozproszone ( Rekonesans)". Zamieścił w nim wiersze z czasopism; te, które autor uznał za gotowe (np. wysyłając je przyjaciołom), ale ich nie opublikował; jak wreszcie te, które pieczołowity edytor odnalazł w notatnikach poety - ukończone, ale z różnych powodów porzucone. Książka stała się wydarzeniem, ukazała bowiem wiele właściwie nieznanych oblicz autora "Napisu" - jak choćby jego młodzieńcze erotyki, dojrzałe wiersze „oniryczne" czy utwory zbliżające się do tonacji politycznej satyry. Nic dziwnego, że jej nakład został szybko wyczerpany. Przygotowana przez Wydawnictwo a5 kolejna edycja "Utworów rozproszonych" nie jest prostym powtórzeniem. Dzięki wielu godzinom spędzonym w Archiwum Zbigniewa Herberta, Ryszardowi Krynickiemu udało się odczytać z rękopisów następne utwory, odnalazły się też niedostrzeżone wcześniej dawne publikacje prasowe. W efekcie wydanie drugie jest znacząco poszerzone.

Zbiór ten, wychodząc poza herbertowski kanon, nie tylko poszerza naszą wiedzę o wybitnym twórcy, ale też zaciekawia zwłaszcza młodszych odbiorców, ukazując mniej „klasycznego", bardziej różnorodnego, na pewien sposób łatwiejszego do spotkania poetę. Także: takiego Zbigniewa Herberta, z którym czasem mniej trudno jest wejść w dialog dzisiejszym młodym poetom.


Źródło:    http://www.wydawnictwoa5.pl/Utwory-rozproszone--Rekonesans-2;s,karta,id,223

 


Gabriel Michalik - „Danuta Szaflarska. Jej czas"

Wydawnictwo Agora, 2018


„Ludzie często mnie pytają, co robić, aby tak długo żyć. Nie wiem. Ja niczego specjalnego nie robię. Po prostu kocham życie we wszystkich jego barwach, odcieniach i cieniach. Życie jest cudem. Zawsze."

Danuta Szaflarska


102 lata fascynującego życia, burzliwej kariery i dramatycznych zwrotów historii. Pierwsza biografia Danuty Szaflarskiej. Podobno jak na aktorkę miała zbyt małe oczy. Radziła sobie, trzymając je zawsze szeroko otwarte, nie tylko przed kamerą. Wszak jej świat zmieniał się w szalonym tempie. Danuta Szaflarska dzieciństwo spędziła w galicyjskiej wsi; dorastała w Nowym Sączu i Krakowie, pierwsze kroki wśród kulturalnej elity stawiała w przedwojennej Warszawie. Debiutowała w okupowanym Wilnie, po czym wróciła do ogarniętej wojną Warszawy, by naprawdę przeżyć to, co później zagrała w „Zakazanych piosenkach" - filmie, który przyniósł jej ogromną sławę. Potem przyszły wielkie i małe role w teatrze, kinie i na scenie historii PRL. Piękny finał jej kariery rozegrał się w głośnych filmach Doroty Kędzierzawskiej oraz w Teatrze Rozmaitości.

„Pani Danutka kochana" była nie tylko gwiazdą, lecz także wielką aktorką. Grzegorz Jarzyna nazywa ją „aktorką totalną". Jan Nowicki wspomina: „w tym drobnym, ślicznym ciele (…) była zaklęta nieprawdopodobna, ogromna siła". Dorota Masłowska przyznaje, że biło od niej jakieś onieśmielające piękno, a Władysław Pasikowski zdradził pani Danucie, że się jej bał.

Gabriel Michalik kreśli subtelny portret legendy teatru i kina, ludzi, których napotkała, oraz epoki, którą mimo dramatycznych przeszkód przeżyła z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłą pogodą ducha.


Źródło:    https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/danuta-szaflarska--jej-czas-szaf

 


Remigiusz Mróz – „Hashtag"

Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, 2018


„Twoja paczka już na Ciebie czeka!" – brzmiała wiadomość, która wydawała się zwykłą pomyłką. Tesa nie spodziewała się żadnej przesyłki, niczego nie zamawiała w sieci – a nawet gdyby to zrobiła, z pewnością nie wybrałaby dostawy do paczkomatu. Jeśli nie musiała, nie wychodziła z domu.

Postanowiła jednak sprawdzić tajemniczą przesyłkę – i okazało się to największym błędem, jaki kiedykolwiek popełniła. Wpadła bowiem w spiralę zdarzeń, która miała zupełnie odmienić jej życie…

Gdy Tesa na nowo odkrywa swoją przeszłość, przez media społecznościowe przetacza się nowy trend. Kolejni internauci zamieszczają wpisy z hashtagiem #apsyda. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że osoby te od lat uznawane były za zaginione…


Źródło:   http://czwartastrona.pl/ksiazki/hashtag/



Douglas Snith - „Rasputin: wiara, władza i zmierzch dynastii Romanowów"

Wydawnictwo Literackie, 2018


Prawdziwa historia Rasputina — ciekawsza niż legendy

Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O Rasputinie napisano już wiele tomów, ale jego postać nigdy nie przestaje interesować. W rosyjskiej literaturze, ostatnio wybielany, trafił na prawosławne ikony. Gdzie indziej demonizowany. Dla wszystkich — intrygujący.

Pisząc tę książkę, Douglas Smith dotarł do wielu nowych źródeł, zarówno rosyjskich, jak obcych, w tym do tajnych raportów ambasadorów państw zachodnich. Dzięki setkom stron materiałów zdołał zrekonstruować historię Rasputina o wiele dokładniej od poprzedników, podkreślając m.in. to, w jaki sposób i w jakim stopniu Rasputin sam siebie wykreował, stając się - de facto - celebrytą.

Mroczna historia religijnego fanatyzmu, pożądania, chciwości, wojny, spisków i zamachów, z korowodem niezapomnianych postaci: ogłupiałych księżniczek, szpiegów, pazernych arystokratów i duchownych, geja i tybetańskiego szamana, beznosej zabójczyni, kłamliwych dziennikarzy, psychiatrów i dworskich pochlebców, osadzona w ostatnich latach ginącego imperium u progu rewolucji.


Źródło:    https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4583/Rasputin---Douglas-Smith



Natalia Sońska – „Cała przyjemność po mojej stronie"

Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, 2018 


W cukierni „Słodka" już od progu pachnie wanilią i sernikiem. Jagoda piecze i ozdabia słodkości, wkładając w to całe serce. Regularnie do „Słodkiej" zagląda Tomasz – czy to zasługa pysznego sernika, czy zamkniętemu w sobie wdowcowi wpadła w oko autorka jego wyjątkowej receptury? Jagoda zaczyna dostrzegać, że łączy ją z sympatycznym Tomkiem podobne poczucie humoru, a tematów do rozmów nigdy nie brakuje. Czy dzięki pogawędkom przy ciastku kobieta przestanie myśleć o czekającym ją rozwodzie i otworzy się na nowe uczucie? Jak zaufać kolejnemu mężczyźnie, gdy jeszcze nie ostygły wspomnienia zdrad męża?

W nowej serii Natalia Sońska kusi dobrze wypieczonymi historiami i słodko-gorzkimi, ale z odrobiną lukru, wyznaniami bohaterów. Spróbuj, a nie pożałujesz!


Źródło:   http://czwartastrona.pl/ksiazki/cala-przyjemnosc-po-mojej-stronie/

 


Tom Wolfe - „Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos"

Wydawnictwo Agora, 2018

 

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników kosmicznych podbojów. Tom Wolfe cofa się do lat 50-tych i z pasją opisuje rywalizację Stanów Zjednoczonych oraz Rosji o dominację w pozaziemskim świecie. Kto pierwszy wystrzeli człowieka i sprowadzi go bezpiecznie z powrotem?

Książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż.

Opowieść o początkach programów kosmicznych i o powstaniu NASA. O najlepszych pilotach, którzy mieli w sobie to coś: graniczący z szaleństwem głód życia. I o kraju kowbojów, w którym to coś pozwalało sięgać gwiazd. Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię.


TOM WOLFE (2 III 1931 - 14 V 2018 ), czołowy amerykański reporter, twórca Nowego Dziennikarstwa, latami czekał na literacką opowieść o tych pierwszych astronautach oraz ich żonach - ludziach, którzy jak żadni inni wcielali ducha swoich czasów. Wreszcie napisał ją sam. Prawie 30 lat od premiery jego książka pozostaje bodaj najbardziej klasyczną pozycją amerykańskiego reportażu.


Źródło:   https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/najlepsi--kowboje--ktorzy-polecieli-w-kosmos-kowb

 



Dział dla Dzieci



Książki

 


Thomas Canavan – „Eksperymenty dla ciekawych świata"

Wydawnictwo Debit, 2018


Jest wiele książek, które pokazują doświadczenia naukowe dla dzieci. Ta książka – UWAGA! – nie powiela schematów. Przedstawia 50 zagadnień z dziedziny fizyki i wyjaśnia je za pomocą nowo opracowanych doświadczeń, które każde dziecko może bezpiecznie wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Magnetyzm, elektryczność, światło i dźwięk, siły – te i inne działy fizyki okażą się nie tylko ciekawe, lecz także łatwe do zrozumienia. Proste wyjaśnienia i kolorowe ilustracje sprawią, że doświadczenia się udadzą, a czytelnik poczuje się jak mały Einstein.


Źródło:   https://wydawnictwo-debit.pl/9-12-lat/479-eksperymenty-dla-ciekawych-swiata.html



Zofia Staniszewska - „Zagadka jaskini"             (seria:  Ignacy i Mela na tropie złodzieja)

Wydawnictwo Debit, 2018


Czym różni się nocek od nocnika? Do czego potrzebny jest pustelnikowi szkielet? Jakich skarbów strzeże gnom w jaskini i dlaczego wyginęły mamuty? I najważniejsze pytanie: czy można zahamować proces wielkiego wymierania życia na Ziemi? Pomóż Meli i Ignacemu rozwikłać zagadkę zniknięcia najdłuższego na świecie kła tygrysa szablozębnego. Czy przeszkodzą im w tym Szalona Ekolog lub badacz skamieniałości, których dzieci spotkają podczas wycieczki w Góry Złote?

Detektywistyczne opowiadanie o bliźniakach, niepodobnych do siebie jak pies i kot, zabierze Cię w podróż do świata pełnego niespodzianek, gdzie wszystko może się wydarzyć. Nawet to, że Ty pierwszy wpadniesz na trop złodzieja!

Uwaga: ta część cyklu "Ignacy i Mela na tropie złodzieja" ma w sobie szczyptę z thrillera ekologicznego!


Źródło:   https://wydawnictwo-debit.pl/ignacy-i-mela-na-tropie-zlodzieja/469-ignacy-i-mela-na-tropie-zlodzieja-zagadka-jaskini.html?search_query=Ignacy+i+Mela&results=5

 


Roch Urbaniak - „Papiernik czyli skąd się biorą opowieści"

Wydawnictwo Tadam, 2018

 

Papiernik. Kim jest? Czym się zajmuje? Nie macie pojęcia, jak ważne są te pytania. Bo jak myślicie, skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach? Myślicie, że nagle pojawiają się ni stąd, ni zowąd i pozwalają się oswoić? A skąd! Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał - o! moi drodzy - do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika. W książce, którą trzymacie w rękach, będziecie mieli okazję go poznać. Dowiedzieć się, na czym polega jego trudna sztuka i zobaczyć kilka z jego najpilniej strzeżonych skarbów. 

Historie, które jeszcze nigdy nie zostały opowiedziane!


Źródło:   http://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/papiernik-czyli-skad-sie-biora-opowiesci/

 


Emma Walden - „Niezwykła więź"             (seria:   Horse Club)

Wydawnictwo Ameet, 2018


Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Dołącz do Hannah, Sofii, Lisy oraz Sarah - czterech przyjaciółek, które stworzyły wyjątkowy Horse Club!

Gdzie tajemnicza mapa zaprowadzi dziewczynki oraz ich konie? Jaki sekret odkryją tym razem? Co się stało z kotką Vanillą? Przeczytaj tę fantastyczną opowieść, a dowiesz się, w czym tkwi siła prawdziwej przyjaźni!


Źródło:   http://www.ameet.pl/produkt/horse-club-niezwykla-wiez/

 


Emma Walden - „Turniej marzeń"             (seria:   Horse Club)

Wydawnictwo Ameet, 2018

 

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Nie zwlekaj i dołącz do Hannah, Sofii, Lisy oraz Sarah - czterech przyjaciółek, które stworzyły wyjątkowy Horse Club!

Lisa i jej ukochany koń Storm przygotowują się do nadchodzącego turnieju jeździeckiego. Jak zawsze wspierają ją przyjaciółki z klubu. Czy Lisa wygra ze swoją największą rywalką, Tori? Przeczytaj tę fantastyczną opowieść, a przekonasz się, że prawdziwa przyjaźń jest niezwykłym skarbem!


Źródło:   http://www.ameet.pl/produkt/horse-club-turniej-marzen/

 


Emma Walden - „Wielki sekret"             (seria:  Horse Club)

Wydawnictwo Ameet, 2018


Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Nie zwlekaj i dołącz do Hannah, Sofii, Lisy oraz Sarah - czterech przyjaciółek, które stworzyły wyjątkowy Horse Club!

Co dziewczynki odkryją na skraju lasu Peppertree? Gdzie pogalopują na grzbietach swoich koni? Jaką tajemnicę skrywa pan Michaels? Przeczytaj tę fantastyczną opowieść, a przekonasz się, że prawdziwa przyjaźń jest niezwykłym skarbem!


Źródło:   http://www.ameet.pl/produkt/horse-club-wielki-sekret/

 


Martin Widmark - „Puchar wodza"           (seria:  Halvdan Wiking)

Wydawnictwo  Mamania, 2018

 

Nowa ekscytująca seria Martina Widmarka, szwedzkiego autora bestsellerów dla dzieci.

Tysiąc lat temu w wiosce Östbyn żył sobie mały wiking Halvdan. Po drugiej stronie rzeki leżała inna wioska, Västbyn. 

Dlaczego mieszkańcy obu wiosek są tak poróżnieni, że wystarczy drobiazg, aby skakali sobie do oczu?

Pewnego dnia Alarik z Västbyn zaprasza wodza Ragnara Smokobójcę z Östbyn na wspólną biesiadę.

Ale Halvdan wietrzy w tym podstęp…


Źródło:   http://mamania.pl/product-pol-299-Halvdan-Wiking-Puchar-wodza.html


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki