Katalog on-line
           

             

 

                                                 POLECANE   NOWOŚCI    -   maj  2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


David Grann - „Czas krwawego księżyca : zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI"

W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2018

 

Najgłośniejsza książka non-fiction ostatnich sezonów!  Dziennikarz magazynu „The New Yorker" i autor bestsellera "Zaginione miasto Z" na tropie jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii.

Członkowie indiańskiego plemienia Osagów z terenów Oklahomy należeli w latach 20. XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dzięki odkryciu na ich terytorium złóż ropy naftowej jeździli limuzynami, kupowali luksusowe rezydencje i wysyłali dzieci do szkół w Europie.

Nagle zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach, jeden po drugim. Kiedy zaczęły ginąć również osoby próbujące wyjaśnić zagadkę, a ofiar było już ponad dwadzieścia, śledztwo przejęło świeżo utworzone FBI, trafiając na jeden z najmroczniejszych spisków w historii Stanów Zjednoczonych.

David Grann przygląda się po latach tej szokującej sprawie, odkrywając nowe szczegóły. Jego doskonale udokumentowana książka jest arcydziełem literatury faktu, frapującym zapisem pełnego zwrotów śledztwa, które ujawniło wiele ponurych tajemnic. "Czas krwawego księżyca" to historia chciwości, rasizmu i zbrodni, którą czyta się z zapartym tchem.


Źródło:  https://www.gwfoksal.pl/czas-krwawego-ksiezyca-zabojstwa-indian-osagow-i-narodziny-fbi.html

 


Asne Seierstad  - „Dwie siostry"

W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2018


Wstrząsająca historia wyprawy dwóch sióstr z Rykkinn do Rakki.
„Aftenposten"
"Dwie siostry" to po prostu wspaniała książka... Jedna z najważniejszych książek naszych czasów.
„Svenska Dagbladet"

 

Pewnego dnia w październiku 2013 roku Leila i Ayan,dwie somalijskie nastolatki wychowane w Norwegii, postanawiają uciec z domu, by dołączyć do Państwa Islamskiego i jadą do Syrii. Ich śladem rusza zrozpaczony ojciec, który podejmuje heroiczną próbę ocalenia córek.
Co skłoniło siostry do tak radykalnej i niebezpiecznej decyzji? Czy uda się wyrwać je z rąk islamistów?
„Dwie siostry" to mistrzowski reportaż, który czyta się jak thriller, a zarazem głęboka lekcja na temat przekonań religijnych, ekstremizmu i tego, czym jest poświęcenie.

 

Źródło:  https://www.gwfoksal.pl/dwie-siostry.html

 


Piotr Tymiński  -  „Przybysz"

Wydawnictwo Novae Res, 2018

 

Rok 1944. Dwóch nastoletnich chłopców podejmuje ucieczkę z transportu na roboty do Rzeszy. Czy uda im się pokonać przeciwności i dotrzeć do domu?

Wojna powoli dobiega końca, kiedy dwunastoletni Bronek, w domu nazywany Dzidkiem, zostaje pojmany przez Niemców. Trafia do transportu wiozącego ludzi na roboty przymusowe w Rzeszy. W bydlęcym wagonie, ściśnięty wraz z tłumem podobnych mu nieszczęśników, wciąż nie traci nadziei na powrót do domu. Wspólnie z poznanym w niedoli kolegą podejmuje decyzję o ucieczce. Choć chłopcy wiedzą, że ryzykują życie, pragnienie wolności jest silniejsze niż wszelkie przeszkody…

W tej historii, opartej na autentycznych wydarzeniach, długa i niebezpieczna droga do domu będzie przeżyciem, którego bohaterowie nigdy nie zapomną.


Źródło:     https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=przybysz,druk

 


Denis Urubko - „Skazany na góry"

Wydawnictwa Agora oraz Mountain Quest,  2018


Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania - najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Jakie jest prawdziwe oblicze człowieka, który balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu?

Książka Denisa Urubko "Skazany na góry" to zapis drogi na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. Książka ukazała się w 2011 roku w niewielkim nakładzie i szybko zniknęła z księgarń. Wydanie drugie, poszerzone ukazała  się nakładem wydawnictwa Agora i Mountain Quest, 4 kwietnia 2018 roku.

"Skazany na góry" to doskonała pozycja dla tych, którzy pragną dowiedzieć się, kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. To opowieść o jego przygodach, o przekraczaniu granic wytrzymałości, i o ukochanych górach - o K2 - niezwykle pociągającym szczycie, wciąż niezdobytym zimą, i górze Presolana, będącej technicznym rajem do ćwiczeń, nieopodal jego domu. „Skazany na góry" - to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.

Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów, 2 ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu. W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.

„Życie jest szansą do tego by działać!" - mawia Denis Urubko. Jego największym lękiem jest strach przed brakiem czasu na realizację wszystkich marzeń. Dlatego Denis Urubko trzyma się swojej filozofii - ciężko pracować i trzymać język za zębami. Choć może, nie zawsze mu się to udaje.


Źródło:  http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki-denisa-urubko-skazany-na-gory-historia-czlowieka-ktory-zachwyca-i-wzbudza-kontrowersje/

 


Marek Wrzosek -  „Wojny przyszłości:  doktryna, technika, operacje militarne"

Wydawnictwo Fronda PL, 2018

 

Globalna broń geofizyczna.

Wiązka skumulowanej energii wykorzystywana na polu walki.

Kopiowanie natury przez wojsko. Bionika.

Militarne aspekty odczytywania ludzkich myśli.

Psychomanipulacje na wielką skalę.


Płk Marek Wrzosek, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej przedstawia nowy wymiar wojny - walkę informacyjną, operacje psychologiczne i wykorzystanie mediów w światowych zmaganiach. Medialne fikcje o wojnie hybrydowej  na Ukrainie przeciwstawia militarnym faktom, oceniając poczynania Rosjan i strategię wojsk ukraińskich w walce z separatystami.


Nieustający konflikt w cyberprzestrzeni.

Operacje sieciocentryczne.

Autonomiczne drony atakują w rojach.


Autor zestawia klasyczne teorie; teorię wojny morskiej, pancernej czy totalnej z najnowszymi: koncepcją rozszerzonego pola bitwy, bitwy powietrzno-lądowej i morsko-powietrznej.  W książce znajdziemy porównanie współczesnych strategii amerykańskich, operacji natowskich i rosyjskich.


Źródło:  https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/wojny-przyszoscu

 


Aleksandra Zagórska-Chabros - „Chorwacja: przewodnik praktyczny"

Wydawnictwo Pascal, 2018

 

Dubrownik - perła Dalmacji

Jeziora Plitwickie, czyli cud natury

Wyspa Hvar pachnąca lawendą

4 kroki do udanej podróży!

INSPIRATOR - precyzyjnie zaplanowane wycieczki, osobiste relacje autorów

ZWIEDZANIE - ciekawe miejsca, których nie znajdziesz nigdzie indziej, porady i rekomendacje autorów

POZNAJ CHORWACJĘ - wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć ten kraj

ZAPLANUJ WYPRAWĘ - krok po kroku zorganizuj idealną podróż


Źródło:   http://pascal.pl/chorwacja-przewodnik-pascala,6,6624.html

 

 


Dział dla Dzieci

 


Książki

 


Kate Baker, Zanna Davidson - „Najwyższa góra, najgłębszy ocean : obrazkowe kompendium cudów natury"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018


Ile mierzy najwyższa góra świata? Jak głębokie są oceany? Które z kiedykolwiek żyjących stworzeń jest największe? Ile lat ma najstarsze drzewo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niezwykłej książce o rekordach i cudach naszego świata.


Źródło:   https://nk.com.pl/najwyzsza-gora-najglebszy-ocean-obrazkowe-kompendium-cudow-natury/2508/ksiazka.html#.WtWbedRuaaE

 


Nela Mała Reporterka - „Nela na wyspie rajskich ptaków"

Burda Publishing Polska, 2018


Cześć!

Nazywam się Nela, mam 12 lat, a to jest moja dziesiąta książka.

Zabiorę cię w niej na odkrywanie pewnego odległego lądu… hm… tak dokładniej to wyspy, która znajduje się na końcu świata - tam, gdzie z jednej strony zaczyna się, a z drugiej kończy Ocean Spokojny. Mam na myśli Papuę-Nową Gwineę  - niezbadany do końca teren, gdzie żyją setki plemion, a naukowcy cały czas odkrywają nowe gatunki zwierząt!

My też poprowadzimy ekspedycję badawczą! Będziemy szukać kangurów nadrzewnych, czyli takich, które żyją na drzewach, oraz niesamowitych rajskich ptaków, których śpiew słychać z serca dżungli. Będziemy eksplorować nie tylko ląd, ale i papuaską rafę, która jest jedną z najlepiej zachowanych raf na świecie!

Wyruszaj ze mną na poszukiwania endemicznych zwierząt, mam nadzieję, że dołączysz do mojej wyprawy badawczej.

Pakuj się i wyruszamy!

Nela

W tej książce znajdziesz dużo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach! Baw się ze mną. Szukaj tajnych kodów, skanuj i oglądaj filmy!


Źródło:   http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/dla-dzieci/nela-wyspie-rajskich-ptakow/

 


Ewa Nowak - „Strażak Lulek"       (seria: Poczytaj ze mną)

Wydawnictwo Egmont Polska, 2018


„Edytka zerwała się z łóżka. Tup, tup, tup. Na bosaka pobiegła do klatki Śnieżynki. Wyciągnęła ręce, żeby pogłaskać swojego nowego chomika, i... Ojejku! Oczy zrobiły jej się wielkie jak bakłażany."

Mrożące krew w żyłach opowieści, odważni i szlachetni bohaterowie, akcja szybka jak mustang i uczucie ulgi, że wszystko się dobrze skończyło. Tak można w skrócie opisać „Strażaka Lulka", który jest powieścią bardzo PRZYGODOWĄ. Edytka właśnie przeprowadziła się z rodzicami do nowego domu. Niestety, ciężko jej było się przyzwyczaić do nowego miejsca, a dzieci sąsiadów nie ułatwiały jej tego. Na szczęście rodzice podarowali jej Śnieżynkę - sprytnego chomika, który miał jej pomóc odnaleźć się w nowej sytuacji.

Czy Śnieżynka rzeczywiście pomoże Edytce zaakceptować zmianę miejsca zamieszkania? A może uratuje ją też z innych tarapatów? Kim jest tytułowy Strażak Lulek?

Poczytajcie ze mną... Literatura ma wiele barw. Dzięki serii „Poczytaj ze mną" dziecko może je dostrzec, bo wspiera ona poznawanie gatunków i form literackich. Reportaż, fabuła, dziennik, kryminał, biografia i wiele innych… Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo utworów literackich. Seria jest również doskonałym narzędziem do kształtowania nawyku wspólnego czytania i wspólnego przeżywania emocji towarzyszących lekturze.

„Poczytaj ze mną" tworzą czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy.


Źródło:   https://egmont.pl/Strazak-Lulek.-Poczytaj-ze-mna,6072364,p.html

 


Eliza Piotrowska - „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2018


Według starożytnych Rzymian wszystko zaczyna się ab ovo, czyli "od jajka": z wielkiego jaja powstała Ziemia, a ze skorupy Niebo. Życie na Ziemi też powstaje z jajek, tyle że mniejszych. Jaja rozpoczynały wszystkie rzymskie uczty, dziś królują na wielkanocnych stołach… Warto więc przyjrzeć się im bliżej: porównać jaja ptaków, gadów (także tych prehistorycznych), płazów, ryb, owadów i nawet ssaków. Sprawdzić zastosowanie jaj w kuchni, nauce, architekturze i wzornictwie, obejrzeć inspirowane nimi dzieła sztuki. A także poznać ludzi, którzy wolą trzymać się od nich z daleka…

Ta książka to prawdziwy literacki kogel-mogel, w którym w doskonałych proporcjach zmieszane są zjawiskowe ilustracje oraz tekst pełen fascynujących ciekawostek.


Źródło:   https://nk.com.pl/jajo-jajka-w-gniezdzie-i-kosmosie-czyli-kogel-mogel-dla-dociekliwych/2517/ksiazka.html#.WtWdINRuaaE

 


Szymon Radzimierski  - „Dziennik łowcy przygód. Etiopia. U stóp góry ognia"

Znak Emotikon, 2018


Prawdziwy zapis egzotycznej wyprawy do serca Afryki!

Kręci cię nocna wspinaczka do krateru rozżarzonej lawy? Chcesz wiedzieć, co się czuje, gdy dzikie hieny jedzą ci z ręki albo hipopotam niemal wywraca łódź, którą płyniesz? A może masz ochotę poznać tajemniczych Mursich, pijących krew, czy nieustraszonych Hamerów skaczących po grzbietach byków?

Dobrze trafiłeś! Przed nami jeszcze noc w bazie wojskowej na słonej pustyni, gigantyczny pyton w śmiertelnym uścisku z serwalem, groźne krokodyle i tysiąc innych przeżyć. Strasznych, śmiesznych i szokujących.

Pamiętasz młodego podróżnika i blogera, który zabrał cię na wyprawę do dżungli? To znowu ja, Simon. Tym razem chcę przemierzyć z tobą nieznane ścieżki tajemniczej, dzikiej Etiopii…

Dołącz do mojej ekipy łowcy przygód! Ekstremalnie już było. Teraz walczymy o przetrwanie!


Źródło:   https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,109228,Dziennik-lowcy-przygod-Etiopia-U-stop-gory-ognia

 


Agata Widzowska - „Psierociniec"

Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal,  2018

 

Nowe wydanie lubianego "Psierocińca".

W Psierocińcu mieszkają samotne psy. Ich oczy są smutne, a ogony merdają bardzo rzadko. Jednak zwierzęta wierzą w to, że w końcu pokocha je jakiś człowiek. Rudy kundelek Remik postanawia spełnić psie marzenia układając zaczarowane wiersze. Czy uda mu się znaleźć domy dla czworonożnych przyjaciół? A kto spełni marzenie Remika?


Źródło:   http://www.empik.com/psierociniec-widzowska-agata,p1183358289,ksiazka-p

  Biblioteczna Akademia Malucha - "W zdrowym ciele zdrowy duch": 22 maja, godz.11.00 *** NIE Z TEJ ZIEMI - wystawa z okazji 30-lecia Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików: maj 2019; finisaż: 28 maja 2019Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki