Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                        POLECANE   NOWOŚCI    -   kwiecień  2018 r.

 


Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


Maria Kubasik, Marek Żak  -  „Legnica w 1956 roku"

Legnicka Biblioteka Publiczna;  Pamięć i Dialog,  2017

 

Od kilkunastu już lat na początku nowego roku prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zaprasza przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z samorządem na uroczysty koncert. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne, gospodarcze i kulturalne życie miasta.   […]

Sala w napięciu wyczekiwała momentu ogłoszenia decyzji kapituły w sprawie Tytułu Legnickiej Książki Roku 2017. Organizatorzy - Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi, przedłożyli do oceny aż 43 publikacje, związane tematycznie, wydawniczo lub przez osobę autora z Legnicą.  […]

Laureatem Tytułu Legnickiej Książki Roku 2017 zostało wydawnictwo „Legnica w 1956 roku" autorstwa Marii Kubasik i Marka Żaka. Oklaski były bardzo gromkie, a sami autorzy - zaskoczeni i szczęśliwi.

- „Jestem bardzo wzruszona. Trudno mi mówić. Napisaliśmy książkę o zapomnianych epizodach historycznych z 1956 roku, o odnowie postaw moralnych i politycznych, wydarzeniach, z których dzisiejsi legniczanie mogą być dumni" - powiedziała Maria Kubasik.

- „Dziękujemy kapitule za wybór i tę piękną statuetkę. Satysfakcja wynagradza nam trudy analizy dokumentów i spędzenia roku w archiwach. Dziękuję też mojej rodzinie za wyrozumiałość" - dodał Marek Żak.

Mając wiedzę o tych wydarzeniach, łatwiej odnaleźć i zrozumieć motywy walki Polaków o wolność i sprawiedliwość po 1956 r. Jest też drugi powód, aby zapoznać się z tą pracą. Wydarzenia roku 1956 opisywane są w niej z perspektywy lokalnej, co jest rzadkością w bogatej literaturze przedmiotu. Widzimy wielowymiarowy, chwilami dramatyczny obraz miasta, ludzi, przytłaczającą ich politykę i cień potężnego garnizonu wojsk radzieckich, który wydarzeniom legnickim nadał specyficzne, ale i dramatyczne oblicze.


Źródło:  http://24legnica.pl/maria-kubasik-i-marek-zak-autorami-ksiazki-roku/

 


Marek Sołtysik  - „Klan Kossaków"

Wydawnictwo Arkady,  2018


Gawęda historyczna o trzech pokoleniach wielkiej krakowskiej rodziny malarzy: Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, mających trwałe miejsce w polskiej kulturze. Kossakowie malowali powstania narodowe, epopeję napoleońską, walki I wojny światowej. Autor znakomicie oddaje atmosferę kolejnych epok, przytacza liczne anegdoty, zdradza tajemnice dynastii Kossaków, która swój patriotyzm i umiłowanie ojczyzny wyraża nie tylko pędzlem. Klan Kossaków znany był także dzięki znakomitym piórom wnuczek Juliusza: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdalenie Samozwaniec oraz kolejnym pokoleniom - m.in. Simonie Kossak.


Źródło:  http://www.arkady.info/klan-kossakow.html

 


Anna Śnieżko - „Żona wyklęta. Kobieta, która kochała żołnierza niezłomnego"   

(seria - Prawdziwe Historie)

Znak Horyzont, 2018


Kochała niezłomnego. Aby ocalić tę miłość, sama musiała stać się niezłomna. Gdy jego walka się skończyła, ona rozpoczęła swoją.

Historia starszego sierżanta Władysława Grudzińskiego „Pilota", żołnierza z oddziału „Roja", nie wyszła na światło dzienne przez 70 lat. Opowieść jego ukochanej pozwala spojrzeć na losy wyklętych inaczej. Oczami młodej dziewczyny, Anastazji.

 

„Nie mogę ślubować ci miłości oficjalnie, ale mogę to zrobić przed tym obrazem Panny Maryi oraz w obecności świadków" - mówił on.

„Władzę ludową zdradziłaś. Z bandytą się zadawałaś! Uparta suka. Weź ją w obroty!" - krzyczeli oprawcy.

„Zabiją cię, jeśli się dowiedzą. Celowo pobiją mnie tak, żebym ciebie poroniła. Lepiej nic nie mówić, może przetrwamy" - szeptała swojemu nienarodzonemu dziecku w katowni UB.


To opowieść o miłości do żołnierza wyklętego, o sile wiary w najczarniejszych czasach stalinizmu. O poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny tych, którzy nie zgadzali się na zniewolenie. To historia dwojga ludzi toczących walkę, za którą nikt im nie dziękował i której długo nikt nie docenił.


Źródło:     https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,106335,Zona-wykleta

 

 

 

Dział dla Dzieci

 


Książki

 

  

Piotr Dobry, Łukasz Majewski -  „Była sobie dziewczynka"

Wydawnictwo Tadam, 2018


Co robiły dziewczynki w czasach prehistorycznych? Czym bawiły się w starożytnej Grecji? Jak upływało im dzieciństwo w epoce wiktoriańskiej? Dlaczego w dawnych Chinach nie mogły jeść posiłków z obojgiem rodziców? Kto nadawał im imiona w państwie Azteków? W jakich rejonach świata mogły już wieki temu decydować o własnej przyszłości, a gdzie nie mogą do dziś?

Autorzy uwielbianej przez dzieci serii o Ancyklopku przedstawiają inspirującą książkę, dzięki której młode czytelniczki mogą poznać losy swoich rówieśniczek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką. Mimo wszystko. Bo ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mają szczęścia.     A Ty?


Źródło:   http://wydawnictwo-tadam.pl/publikacje/byla-sobie-dziewczynka/

 


Brendan Kearney,  Anna Claybourne   - „Gdzie się chowa śnieżna sowa ? Znajduj zwierzęta na wszystkich kontynentach!"

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia", 2018


Kto dostrzeże nietoperze? Kto odszuka nieświszczuka? Wyrusz w podróż dookoła zwierzęcego świata - od niebosiężnych szczytów Himalajów po tajemnicze głębie Pacyfiku. Po drodze zabłądzisz na pustyni Gobi, popłyniesz na wyspy Galapagos, wypatrzysz jaguara w lasach deszczowych Amazonii, zanurzysz się w jeziorze Bajkał, zagłębisz w bezkresnej rosyjskiej tajdze, a nawet popluskasz w gorących źródłach Japonii ze stadkiem makaków. A także dowiesz się w końcu, kim są: moloch straszliwy, patelnica niebieskoplama, perewiaska marmurkowa, orłosęp brodaty, groźnica niema, lodofoka grenlandzka i kotek cętkowany. Ta książka oczaruje każdego małego przyrodnika!


Źródło:   https://nk.com.pl/gdzie-sie-chowa-sniezna-sowa-znajduj-zwierzeta-na-wszystkich-kontynentach/2501/ksiazka.html#.Wq-ZAlTOWaE

 


Katarzyna Kozałowska - „Feluś i Gucio idą do przedszkola"

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia", 2018


Feluś ma trzy lata i właśnie pierwszy raz idzie do przedszkola. Razem z rodzicami przygotowuje się na to wydarzenie. Wspólnie wybierają plecak i kompletują wyprawkę. Chłopiec pakuje też swojego najwierniejszego kompana, misia Gucia - razem wyruszą w nieznane. Dowiedzą się, jak wyglądają sale, co będą robić, w jakich zajęciach i wydarzeniach będą uczestniczyć. Feluś ma mnóstwo pytań. Czy spotka znajome dzieci? W czym pomoże mu pani? A co będzie, jeśli nagle zatęskni za mamą?

Jeśli zbliża się moment, w którym i Wasze dziecko pójdzie do przedszkola, ta książeczka pomoże całej rodzinie oswoić się z nową sytuacją. Ciepłe i pogodne ilustracje pokazujące wnętrze przedszkola i wybrane chwile z przebiegu dnia zachęcą do radosnego wyczekiwania, a wspólne czytanie stanie się pretekstem do rozmów. Dzięki temu Wasze dziecko będzie spokojniejsze i z radością powita nowych kolegów. 


Źródło:   https://nk.com.pl/felus-i-gucio-ida-do-przedszkola/2512/ksiazka.html#.Wq-alFTOWaE

 


Ulf Nilsson -  „Pierwsza sprawa"           (seria  -   Komisarz Gordon)

Wydawnictwo Literackie, 2018


Łapy do góry!

Detektyw Gordon złapie każdego futrzanego przestępcę w swoim lesie!

Bestsellerowa szwedzka saga kryminalna dla najmłodszych czytelników w końcu po polsku!

Komisarz Gordon, prywatnie ropuch i miłośnik ciasteczek, jest szefem policji i słynnym detektywem, którego boją się wszyscy przestępcy. Dba, by w lesie panował porządek i nikomu nie działa się krzywda. Kiedy więc wiewiórce Walerii ginie ponad dwieście orzeszków, przechowywanych z myślą o zimie, detektyw Gordon musi wkroczyć do akcji. Śledztwo okazuje się niełatwe, jest wielu podejrzanych, a fałszywych tropów jeszcze więcej.

Czy komisarz Gordon i jego dzielna asystentka Myszka Paddy rozwikłają zagadkę?

„Pierwsza sprawa"  to jak sam tytuł wskazuje pierwszy tom przygód komisarza Gordona. Cykl stworzony przez szwedzkiego pisarza Ulfa Nilssona i znakomicie zilustrowany przez graficzkę Gitte Spee ujmuje ciepłem, humorem i zabawnymi zwierzęcymi postaciami. To nie tylko znakomita rozrywka, to także dowód, że na kartach jednej książki mogą się spotkać dwie szwedzkie tradycje - pisania wciągających kryminałów i tworzenia niezwykłych książek dla dzieci.


Źródło:       https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4569/Komisarz-Gordon-Pierwsza-sprawa/   

 


Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski  -  „Sen Alicji, czyli jak działa mózg"

Wydawnictwo WAM, 2018


To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki sposób dowodzi całym organizmem.

"Sen Alicji" podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również gawędziarzem prosto i zabawnie wyjaśniającym sekrety nauki. Rewelacyjnie zilustrowana opowieść Profesora to porcja bezcennej wiedzy i mnóstwo śmiechu.

Porada dla rodzica: Przeczytaj tę książkę, zanim zrobi to Twoje dziecko. W przeciwnym razie wyprzedzi Cię w neuronauce o kilka długości!

Jedyna książka profesora Jerzego Vetulaniego dla dzieci!


„Gdybym przeczytał taką książkę w dzieciństwie, chciałbym zostać neurobiologiem, a nie bajkopisarzem!"

Grzegorz Kasdepke


„Nie wszyscy umieją opowiadać językiem zrozumiałym dla dzieci o sprawach zrozumiałych dla dorosłych, i to tylko niektórych. Tę umiejętność miał z pewnością prof. Vetulani, a ta książka jest tego dobitnym dowodem!"

Michał Rusinek


„Kto ma mózg, powinien przeczytać tę książkę!"

prof. Stanisław Kwiatkowski, neurochirurg


Źródło:      https://wydawnictwowam.pl/prod.sen-alicji-czyli-jak-dziala-mozg.10894.htm?sku=76746       





Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki