Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                   POLECANE   NOWOŚCI    -   marzec  2018 r.

 

Dział dla Dorosłych

 


Książki

 


Łukasz Grass - „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą"

Ringier Axel Springer Polska, 2017


Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. "Najlepszy" to historia o niezwykłej, ponadczternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a jednocześnie legenda polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami. Jego życie to gotowy scenariusz na kilka książek. Sięgnij jednak po tę jedyną, którą autoryzował, i poczuj, jak to jest piąć się na sam szczyt tylko dzięki własnej determinacji i pomocy przyjaciół.

Historią Jerzego Górskiego zainteresował się również świat filmu. W 2017 roku do kin wszedł film fabularny pod tytułem "Najlepszy" reżysera "Bogów", Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą (Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos), który zachwycił recenzentów i zdobył aż pięć nagród podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Nagrodę Publiczności.


 "Realizacja filmu "Najlepszy" i osobiste poznanie Jurka Górskiego były niezwykle inspirującymi doświadczeniami, które wiele w moim życiu zmieniły. Ale film to tylko film - rollercoaster emocji, trwający dwie godziny. Nie wszystko się zmieści. W tej książce znajdziecie pełną historię człowieka, który dokonał rzeczy niemożliwych, pokonał wszelkie bariery, jakie stawiało przed nim życie, świat i własne słabości. To historia, która nauczy was, podobnie jak mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko czasochłonne".

                             Łukasz Palkowski, reżyser


Źródło:  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4811611/najlepszy-gdy-slabosc-staje-sie-sila

 


Sławomir Koper - „Jagiellonowie. Schyłek średniowiecza"

Bellona,  2017

 

Wsłuchaj się w szczęk oręża na grunwaldzkich polach. Obejrzyj zamek w Trokach, poczuj piękno renesansowej architektury wawelskiego wzgórza. Wędruj renesansowymi śladami po polskich Kresach,a w Krzemieńcu wraz z królową Boną zaangażuj się w poszukiwania żony dla jej syna, Zygmunta Augusta. 

Najpopularniejszy polski historyk wyrusza z synem w podróż do najważniejszych miejsc wspólnego polsko-litewskiego państwa. Efektem tych rodzinnych wędrówek jest unikalne połączenie osobistego przewodnika oraz literatury podróżniczej z barwną historyczną narracją. 

Ta książka to zachęta do wyruszenia w jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Możesz w nią wyruszyć sam albo z bliskimi. Możesz też po prostu zamknąć oczy i przenieść się we wspaniały świat Polski Jagiellonów.


Źródło:  https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&cid=345&bid=9109

 


Krzysztof Potaczała - „To nie jest miejsce do życia.  Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i Bieszczadów"

Prószyński Media, 2017

 

Operację, o której opowiada ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów nadbużańskich, otrzymując w zamian fragment Bieszczadów. W wyniku polsko-sowieckiej umowy przymusowo przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy ludzi - Polaków i Ukraińców związanych od pokoleń ze swoją ziemią. Pierwsi zamienili równiny na góry, drudzy - góry na bezkresne stepy. Jednych rzucono do zapadłych krytych strzechą chat, innym kazano budować lepianki. Polaków i Ukraińców połączył wspólny wysiedleńczy los.

Ale książka Krzysztofa Potaczały to nie tylko historia czasów powojennych. Opowieść zaczyna się w latach trzydziestych dwudziestego wieku, kończy zaś na latach sześćdziesiątych. Opierając się na ustnych świadectwach, autor opisuje pogmatwane losy wielokulturowej społeczności na polskich kresach, naznaczone licznymi podziałami, których dziedzictwo trwa do dzisiaj.


Krzysztof Potaczała - dziennikarz niezależny, reporter. Publikuje w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. Dotąd wydał: "KSU. Rejestracja buntu" - biografia zespołu uważanego za jednego z prekursorów polskiego punk rocka, "Bieszczady w PRL-u", "Bieszczady w PRL-u 2", "Bieszczady w PRL-u 3" - reportaże z okresu Polski Ludowej. Mieszka w Ustrzykach Dolnych.


Źródło:  http://www.proszynski.pl/To_nie_jest_miejsce_do_zycia__Stalinowskie_wysiedlenia_znad_Bugu_i_z_Bieszczad-p-35446-.html

 


Mariusz Sepioło - „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę"

Wydawnictwo Znak,  2017

 

Ta książka po raz pierwszy odsłania historię polskich himalaistek.

INNEJ DROGI NIŻ POD GÓRĘ PO PROSTU NIE MA

Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe.

Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.

Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem - pełnym męskiego szowinizmu i dyskryminacji. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.

Kogo kochały? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają" czy „gonią"?

 

Mariusz Sepioło - reporter. Publikuje w największych polskich tytułach prasowych, m.in. „Tygodniku Powszechnym", „Polityce", „Gazecie Wyborczej" i „Wysokich Obcasach Extra". Od lat zgłębia historie polskiego himalaizmu.


Źródło:   https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,93899,Himalaistki-Opowiesc-o-kobietach-ktore-pokonaly

 

 

Dział dla Dzieci

 


Książki

 


Anna Czerwińska-Rydel - „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej"

(seria:  Wojny Dorosłych - Historie Dzieci)

Wydawnictwo Literatura, 2018


Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej", postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…"

Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.


Źródło:  https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/listy-w-butelce-opowiesc-o-irenie-sendlerowej


 

Monika Drużyńska - „Jak oswoić potwory?  Opowiadania terapeutyczne"

Wydawnictwo Skrzat, 2018

 

Każdy ma swoje „potwory". Może być nim nowy braciszek, niemiły kolega, koszmar senny czy pierwszy dzień w przedszkolu. Razem z Nikoliną i Alkiem zajrzyj do „kącika poskramiania złości", przygotuj ciasteczka i mleko dla nocnego stworka i pozbądź się swoich lęków!

Opowiadania dotykają problemów najmłodszych, ale w sposób absolutnie niezwykły! Oddają magię ich świata i uwzględniają wrażliwość naszych pociech.


Dzięki nim wszelkie dziecięce strachy i wątpliwości zostają obłaskawione: i zamiast groźnego drapieżnika jawią się jako sympatyczny, puszysty kociak - łaszący się do nas i mruczący pod nosem miłe dla ucha melodie... [blog Nasze Bąbelkowo]


Wspólne czytanie to same plusy, czytanie opowiadań terapeutycznych to plus do kwadratu. Dzieciom łatwiej będzie nazywać swoje emocje, mierzyć się z tym, co ich spotyka, a dorosłym - tłumaczyć to, co często jest bardzo trudne do objaśnienia. [Natalia Nocuń-Komorowska, eDziecko.pl]


Bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla dzieci. Także dla dorosłych, którzy często mają problemy z przystępnym wytłumaczeniem maluchom pewnym zdarzeń, sytuacji, zachowań. Zawarte w książce historyjki prosto, ciekawie i przejrzyście wyjaśniają je i nakierowują na właściwą drogę, co może okazać się zbawienne w wielu sytuacjach. [blog NaKółkach.com]


Całość dopełniają przepiękne, pogodne ilustracje.


Źródło:  https://www.skrzat.com.pl/index.php?p1=pozycja&id=1973&tytul=Jak-oswoi%C4%87-potwory?-Opowiadania-terapeutyczne

 


Raquel Díaz Reguera - „Babcie od A do Z"

Wydawnictwo Debit, 2018

 

Jakie są Wasze Babcie? Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic? Babcią Przyjaciółką Ptaków? A może Babcią Marzycielką? Odszukajcie swoje Babcie wśród dwudziestu dziewięciu typów Babć przedstawionych w tej książce.

Babcie żyją we wszystkich zakątkach świata. Z pewnością każdy z Was zna choćby jedną w swojej rodzinie lub u znajomych. Są wśród Was szczęściarze, którzy wskakiwali na kolana Babci Załatwi Wszystko albo wtulali się w pachnące czekoladą ramiona Babci Palce Lizać. Wiemy, że trudno sobie wyobrazić coś przyjemniejszego od zasypiania w objęciach Babci Bajarki, a wielu z Was chwali się podróżami na inne planety, w które wyruszaliście w ślad za rozmarzonym wzrokiem Babci z Głową w Chmurach.

Oto książka pełna humoru i subtelnej ironii, idealna do wspólnego czytania przez Babcie i wnuki. Sprawi, że przypomnicie sobie wszystkie cudowne chwile, które spędziliście ze swoimi Babciami.

 

Źródło:  http://wydawnictwo-debit.pl/6-9-lat/458-babcie-od-a-do-z.html?search_query=Babcie+od+A+do+Z&results=3


 

Raquel Díaz Reguera - „Dziadkowie od A do Z"

Wydawnictwo Debit, 2018

 

Jacy są Wasi Dziadkowie? Czy któryś z nich jest Dziadkiem Usypiaczem? Dziadkiem Superbohaterem? A może Dziadkiem Dasz Radę? Odszukajcie swoich Dziadków wśród trzydziestu typów Dziadków przedstawionych w tej książce.

Są Dziadkowie, którzy mają kieszenie pełne całusków, landrynek i niesamowitych opowieści. Są Dziadkowie, którzy żeglują po bajkach jak po falach na grzbiecie wieloryba. Są i tacy, co wstają skoro świt, nim zadzwoni budzik, by prowadzić wnuki do szkoły w rytmie cza-czy. Prawie wszyscy Dziadkowie zapomnieli na jakiś czas o dziecku, które nosili w sobie, by na moment stać się odpowiedzialnymi ojcami. Wystarczy jednak, że w ich życiu pojawi się pierwszy wnuk, a w okamgnieniu wracają do krainy dzieciństwa.

Oto książka pełna ciepła i humoru, wprost stworzona do wspólnego czytania przez Dziadków i wnuki. Sprawi, że przypomnicie sobie wszystkie wspaniałe chwile, które spędziliście ze swoimi Dziadkami.

 

Źródło:   http://wydawnictwo-debit.pl/6-9-lat/459-dziadkowie-od-a-do-z.html?search_query=Dziadkowie+od+A+do+Z&results=2



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki