Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                 POLECANE NOWOŚCI - styczeń 2018 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Jerzy Besala - „Niewygodne związki. Opowieść o końcu dynastii Jagiellonów"

Wydawnictwo Bellona, 2017


Koniec dynastii, początek końca Rzeczypospolitej.
Królowa Bona miała przed sobą jeszcze długie życie, kiedy niefortunnie upadła z konia podczas polowania. Niestety poroniła drugiego syna i nie mogła mieć już więcej dzieci. Tym samym ostatnim potomkiem rodu został siedmioletni chłopiec -Zygmunt August. Kiedy ostatniemu z Jagiellonów dziecka nie dały ani dwie siostry Habsburżanki, ani ukochana Barbara Radziwiłłówna, w Krakowie wybuchła prawdziwa panika -chorego, cierpiącego króla, donoszono do kolejnych nałożnic, przerzucano z jednej dziewki na drugą, a dwór zaczął zmieniać się w zbiorowisko szarlatanów, magów, bab i czarownic, które miały podtrzymać gasnące siły Zygmunta Augusta…
Książka Jerzego Besali to barwna, porywająco napisana, panorama ostatnich chwil Imperium Jagiellonów. Jedna z najważniejszych bitew w historii Polski nie została przegrana na polu walki, ale w zaciszu łoża królewskiej komnaty.


Źródło: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8991




Anna Brzezińska - „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach"

Wydawnictwo Literackie, 2017



Polska Jagiellonów oczami kobiet.

Wielki powrót Anny Brzezińskiej - przełomowa książka o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety.

Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek" - Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami - postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów - podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny.

Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka, powraca z nową zaskakującą książką. Na przeszło ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane - jak mogłoby się zdawać - córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice.

"Córki Wawelu… " zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.

Słowem, to książka totalna, jakiej w polskiej literaturze historycznej jeszcze nie było.


Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4389/Corki-Wawelu/




Tristan Gooley - „Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury"

Wydawnictwo Otwarte, 2017


Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Chcesz je poznać? Pomoże ci w tym Tristan Gooley, prawdziwy przyrodniczy detektyw! Ponad 850 wskazówek pozwoli ci zrozumieć język natury i spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.

Chcesz wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba? A może jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?

Gotowy do drogi? Niech świat będzie twoim przewodnikiem!


Źródło: http://otwarte.eu/book/przewodnik-wedrowca-sztuka-odczytywania-znakow-natury




Haruki Murakami - „Zawód: powieściopisarz"

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2017


Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom o swojej twórczości i o tym, jak to jest być pisarzem.

Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się refleksjami na temat twórczości w ogóle.


"Nie bardzo wiem, na ile te w pewnym sensie egocentryczne, prywatne teksty - będące raczej zapisem prywatnych spekulacji na temat procesu pisania niż przesłaniami - przydadzą się czytelnikom. Bardzo bym się cieszył, gdyby naprawdę choć troszkę się komuś przydały".


Źródło: https://muza.com.pl/proza-obca/2773-zawod-powiesciopisarz-9788328706330.html




Naval [pseudonim] - „Zatoka: GROM na wodach Zatoki Perskiej"

Wydawnictwo Bellona, 2017


Gdy świat wstrzymał oddech...

Transmisje na żywo we wszystkich krajach świata, miliardy telewidzów, szok i niedowierzanie komentatorów. Kiedy dwa samoloty uderzały w nowojorskie wieże World Trade Centre, chyba wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że nasz świat nieodwracalnie się zmienił. Najszybciej do nieuchronnej wojny na Bliskim Wschodzie przygotowani byli polscy operatorzy z jednostki GROM. Wyczerpujący trening rozpoczęli jeszcze w Polsce: skoki z tankowca we wzburzone fale Bałtyku, zdobywanie platformy wiertniczej, trening abordażu - to wszystko miało ich przygotować do wyzwań podczas operacji na wodach Zatoki Perskiej. Ich domem na długie miesiące stanie się wielki hangar w amerykańskiej bazie Doha, codziennością kanonady na spalonej słońcem pustyni i niebezpieczne operacje na wodach Zatoki. Dzięki ich poświęceniu, profesjonalizmowi i ciężkiej pracy zasłużyli na przyjaźń i braterstwo broni żołnierzy z legendarnej jednostki NAVY SEAL. Ta misja to dowód na to, jak ciężko operatorzy GROM-u musieli walczyć o swoje miejsce w historii.

                          "Każdy ma w życiu to, na co się odważy"

                                              Naval


Źródło: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9262



Jerzy Sobczak - „Historia chojnowskiego harcerstwa"

Miejska Biblioteka Publiczna, 2017


Jerzy Sobczak – harcmistrz, jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. W swojej książce podejmuje próbę opisania, na podstawie nielicznych ocalałych dokumentów, historii Hufca ZHP Chojnów. Przedstawia sylwetki instruktorów drużyn oraz mało znane fakty.


Źródło:  http://biblioteka.chojnow.eu/aktualnosci,m0,s0,p3.html


Książkę można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie.

Cena 1 egz.:  10,00 zł




Dział dla Dzieci



Książki



Katarzyna Grzybek - „Wysypisko książek"

Wydawnictwo TADAM, 2017


Jestem książką dla dzieci, a mój tytuł brzmi  "Księga Baj".  Kto mnie otworzy, może ujrzeć zgrabne litery pisane gęsim piórem maczanym w atramencie. Kiedy się je czyta, przenoszą w świat niesamowitych i niebezpiecznych przygód. Wie o tym każde dziecko, które trzymało mnie w rękach. Zanim znalazłam się na wysypisku, stałam dumnie na jednym z regałów najpiękniejszej na świecie biblioteki w Zaczytanku, urokliwym miasteczku u podnóża gór. Mieszkali tu ludzie, którzy wciąż byli zaczytani. Czytali wszędzie i o każdej porze; w drodze do pracy, do szkoły albo do sklepu. Kochali książki i kochali czytać. Kochali też swoją bibliotekę. Wszystko to za sprawą jednej bibliotekarki - zawsze radosnej pani Bajki.


Książka nagrodzona w konkursie Wielokropek 2016.


Źródło: http://ksiegarniadlaciebie.pl/home/76-wysypisko-ksiazek-9788394633042.html




Marcin Kozioł - „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata"

Wydawnictwo Edipresse Polska, 2017


Mam na imię Maks. Ale to już pewnie wiesz. No i nie muszę chyba powtarzać, że wszystko robię na maksa... Zdarza się, że wpadam przez to w tarapaty, ale częściej przeżywam niesamowite przygody. A czasami... Czasami ktoś powierza mi misję na końcu świata, a właściwie na jego dachu. I to jaką! Sam się przekonaj!


Źródło: https://www.ravelo.pl/wombat-maksymilian-i-misja-na-dachu-swiata-marcin-koziol,p100577227.html


Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli... królika. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 40 krajów.


Źródło: https://www.ravelo.pl/wombat-maksymilian-i-krolestwo-grzmiacego-smoka-marcin-koziol,p100517201.html




Joanna Krzyżanek - „Przygoda w młynie"   (seria: Ignaś Ziółko gotuje)

Wydawnictwo Debit, 2017


Ignaś i jego pies Kminek otwierają Bardzo Smaczną Księgę i przenoszą się do młyna. Spotykają tam młynarzową Balbinę, młynarza Teofila i psotne myszy. Przyjaciele dowiadują się, z czego robi się mąki i która jest najlepsza do pierogów. Po południu wspólnie przygotowują przepyszne potrawy, nie zapominając wszakże o osobach uczulonych na gluten.

Seria „Ignaś Ziółko gotuje" powstała z myślą o małych kuchareczkach i kuchcikach. To pomoc w układaniu jadłospisów dla niejadków i łakomczuchów, przygotowanie do wspólnego rodzinnego gotowania i rozmów o zdrowym odżywianiu. Każda książeczka zawiera opowiastkę o przygodach Ignasia i Kminka, kulinarne porady i ciekawostki oraz przepisy uwzględniające potrzeby dzieci uczulonych na gluten.


Źródło: http://wydawnictwo-debit.pl/ignas-ziolko-gotuje/414-ignas-ziolko-gotuje-przygoda-w-mlynie.html?search_query=Ignas+Ziolko+gotuje&results=2




Frauke Scheunemann - „Kot Winston. Tajna misja"

Wydawnictwo Debit, 2017


Spokojne życie profesorskiego kota Winstona kończy się, gdy do domu jego opiekuna sprowadza się nowa gospodyni Anna z córką Darią. Winston po raz pierwszy w życiu wychodzi na podwórko, a Daria musi zmienić szkołę. Oboje mają kłopoty z adaptacją do nowych warunków. Uderzenie pioruna sprawia, że następuje zamiana ról. Winston jako Daria musi nie tylko poradzić sobie ze szkolnymi kłopotami dziewczynki, lecz także uwolnić jej mamę od niesprawiedliwych podejrzeń o przemyt. Rozpoczyna się tajna misja kota Winstona.


Źródło: http://wydawnictwo-debit.pl/9-12-lat/437-kot-winston-tajna-misja.html?search_query=Kot+Winston&results=1




Zofia Staniszewska - „Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka biblioteki"

Wydawnictwo Debit, 2017


Z biblioteki w tajemniczych okolicznościach ginie cenny historyczny dokument. Ignacy i Mela postanawiają wytropić złodzieja. Czy wystarczy im sprytu i spostrzegawczości, żeby rozwiązać kryminalną zagadkę i pomóc mamie, dyrektorce biblioteki?

Detektywistyczne opowiadanie o bliźniakach, niepodobnych do siebie jak pies i kot, zabierze Cię w podróż do świata pełnego niespodzianek, gdzie wszystko może się wydarzyć. Nawet to, że Ty pierwszy wpadniesz na trop złodzieja!


Źródło: http://wydawnictwo-debit.pl/ignacy-i-mela-na-tropie-zlodzieja/415-ignacy-i-mela-na-tropie-zlodzieja-zagadka-biblioteki.html?search_query=Zagadka+biblioteki&results=1




Patrycja Zarawska - „Dwa grzyby w barszcz, czyli Bartek i Darek na tropie..."

Wydawnictwo Debit, 2017


Dwóch sprytnych kolegów, dwa wesołe opowiadania i ponad 100 powiedzonek, wyrażeń i zwrotów, dzięki którym nasz język polski jest bogaty i wciąż nas zadziwia. Podczas gdy Bartek i Darek - niczym mali detektywi - będą wyjaśniali tajemnicę zaginionej wyrzynarki oraz gorzkiej potrawki grzybowej, my dowiemy się między innymi, co to znaczy... połknąć bakcyla, powiedzieć coś prosto z mostu, zadać komuś bobu, przyganiał kocioł garnkowi, drzeć ze sobą koty.
Dziadek Darka i jego znajomi wytłumaczą chłopcom, co to są fajerki, jak można smalić cholewki do panny i o co chodzi z tym trąceniem myszką. Innymi słowy - przekażą młodym czytelnikom bezcenny dar, jakim jest starsza, powoli zapominana, ale niezwykle barwna polszczyzna. A chłopcy? Cóż, strzelą buraka albo będą się śmiać jak głupi do sera, czyli pozostaną sobą!


Źródło: http://wydawnictwo-debit.pl/6-9-lat/427-dwa-grzyby-w-barszcz-czyli-bartek-i-darek-na-tropie.html?search_query=Dwa+grzyby+w+barszcz&results=1





 

Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki