Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
              


                              

                                    POLECANE NOWOŚCI - lipiec 2017 r.

 

Dział dla Dorosłych


Książki

 

Marek Kamiński – „Idź własną drogą"

Wydawnictwo WAM, 2017


Przesłanie podróżnika, który stał się pielgrzymem

"To jeden z paradoksów życia: czasem trzeba przejść daleką drogę, żeby dojść do samego siebie".

Spotkania z Markiem Kamińskim przyciągają tłumy. Wiele osób przyznaje, że kontakt z nim odmienił ich życie. Jaka jest tajemnica jego życiowej filozofii? Co go inspiruje? Skąd czerpie siły?   W bardzo osobistej rozmowie z Joanną Podsadecką słynny podróżnik po raz pierwszy opowiada o swojej najważniejszej podróży. Ta wędrówka wiodła przez wiele nieznanych lądów, ale nie widać jej na fotografiach. Jest to droga, która prowadzi poza sukcesy i osiągnięcia, do poznania tego, co w życiu najważniejsze. W tej intymnej książce Marek Kamiński dzieli się swoimi wewnętrznymi zmaganiami i odkryciami.                                                                          

Po wielu latach poszukiwań zdobywca biegunów dociera do najważniejszego ze swoich życiowych celów. Również ty zaufaj intuicji i przekonaj się, że nie ma rzeczy niemożliwych.


Źródło:  https://wydawnictwowam.pl/prod.idz-wlasna-droga.8934.htm?sku=76001

 


Sławomir Koper – „Ulubieńcy bogów : (niezwykłe historie wybitnych polskich artystów)"

Czerwone i Czarne, 2017

 

Marek Grechuta, Ryszard Riedel, Jerzy Kosiński, Roman Polański...

Tym razem autor bestsellerów Sławomir Koper opisuje sylwetki wybitnych polskich artystów.

Jak wielką cenę musieli zapłacić za swój sukces? Jak wyglądała ich droga na szczyt? Co było dla nich najważniejsze? Autor szukał odpowiedzi na te pytania, nie tylko analizując ich kariery, ale także przyglądając się kolejom ich życia prywatnego. Nieszczęśliwe związki, rozstania, czasami wielkie tragedie – to wszystko stało się udziałem każdego z tych czterech wielkich artystów. Mimo uwielbienia fanów i wielkiej sławy nie zawsze udawało im się podnosić z kolejnych porażek.

 

Źródło:  http://slawomir-koper.com.pl/index.php/component/abook/book/4-ksiazki-kategoria-ksiazki/67-ulubiency-bogow

 

Alicja Klenczon – „Krzysztof Klenczon : historia jednej znajomości"

Wydawnictwo WAM, 2017

 

Nikt na świecie nie wie o Krzysztofie Klenczonie tyle, co jego żona Alicja.

"Opowiemy o rodzinie, dzieciach, przyjaciołach, sekretach, wspólnym życiu w Polsce i w Ameryce, z kobiecego - co ważne - punktu widzenia. Zgodnie uznaliśmy, że najlepszym określeniem tego, czym jest ta książka, będzie "opowieść intymna"."                                                                                                                                       Alicja Klenczon, Tomasz Potkaj

Alicja była niespokojnym duchem epoki, bohaterką piosenki, którą śpiewała cała Polska - "Historii jednej znajomości". I muzą, przy której on napisał swoje największe szlagiery: "10 w skali Beauforta", "Kwiaty we włosach", "Biały Krzyż"  czy "Wróćmy nad jeziora".Po raz pierwszy Krzysztof i Alicja spotkali się w 1965 roku w sopockim klubie Non Stop. Na pierwszej randce w kinie Polonia nawet nie próbował jej pocałować. Dopiero gdy potem spacerowali po sopockim molo, wziął ją pod rękę.

Jak potoczyły się ich dalsze losy?

Jak wyglądało środowisko muzycznej bohemy lat 60.?

Kim tak naprawdę był kultowy muzyk ery big-beatu?

Źródło:  https://wydawnictwowam.pl/prod.krzysztof-klenczon.9803.htm?sku=76590

 

C. S. Lewis – „Alegoria miłości : studium tradycji średniowiecza"

Wydawnictwo Esprit, 2017

 

"Alegoria miłości" to jedna z najważniejszych książek C.S. Lewisa na temat historii kultury, obok jego słynnego "Odrzuconego obrazu", poświęconego średniowiecznemu widzeniu świata. Tym razem znakomity pisarz i eseista przedstawia czytelnikowi pasjonujący obraz średniowiecznej literatury, jej wielkiego tematu – miłości, i charakterystycznej formy – alegorii. Książka Lewisa to podróż do źródeł naszej cywilizacji, pokazująca, że wiele poglądów i wartości, które uważamy za naturalne i zawsze obecne w kulturze, miały w istocie swoje określone początki; wiele innych mogłoby wyglądać inaczej, część zaś utraciliśmy już bezpowrotnie.
Ta książka to niezwykły popis literackiej erudycji i przenikliwości autora "Opowieści z Narnii", który dowodzi, że jest nie tylko znakomitym twórcą fantastyki oraz wybitnym pisarzem chrześcijańskim, ale – być może przede wszystkim – wielkim badaczem literatury i jej historii. Lektura "Alegorii miłości" to dla każdego miłośnika Lewisa niepowtarzalna okazja, by podejrzeć, czym tak naprawdę autor zajmował się w miejscu pracy – na Oxfordzie i w katedrze literatury średniowiecznej w Cambridge, oraz jakie są źródła jego zdumiewających dzieł fantastycznych.


Źródło: http://www.esprit.com.pl/477/Alegoria-milosci.html 



Mariusz Urbanek – „Makuszyński : o jednym takim, któremu ukradziono słońce"

Wydawnictwo Czarne, 2017

 

Autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojciec Koziołka Matołka, nie za bardzo lubił dzieci. Swoich nie miał. Twórca przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet, był mizoginem. Zdeklarowany tradycjonalista i konserwatysta przyjaźnił się ze skamandrytami.

Kochał życie, nienawidził łzawych tragedii, a „Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem". Niektórzy twierdzili, że był „bawidamkiem, kokietującym i mizdrzącym się do czytelników z minoderią salonowej lwicy". Nałkowska nie cierpiała jego nieznośnego sentymentalizmu. W wydanej w 1953 roku "Literaturze międzywojennej" pisano, że Makuszyński nie gardzi „tanimi chwytami, schlebiającymi typowym gustom drobnomieszczańskim".

II Rzeczpospolita w jego powieściach była szczęśliwym krajem dobrych ludzi. Komunistyczni decydenci zarzucali mu, że nie widział kontrastów i walki proletariatu z krwiożerczym kapitałem. Ale nie mieli racji. Zachowując humor, ironię, zachwyt światem i wiarę w ludzką dobroć, Makuszyński opisywał Polskę bez retuszu. Bieda, a wręcz skrajne ubóstwo, często boleśnie doświadczały jego powieściowych bohaterów. Autor znał je z własnego doświadczenia. Rodzinie wcześnie pozbawionej ojca wcale się nie przelewało i wczesne lata Kornela należały do zdecydowanie chudych. Jako bystry obserwator dostrzegał też, z jakimi trudnościami borykał się młody kraj.

Sam Makuszyński przeżywał wtedy swój najlepszy okres. Każda jego książka miała po trzy, cztery wydania – a niektóre nawet dziesięć. Jednak po latach prosperity los znowu się odwrócił. W czasie okupacji pisarz ledwo wiązał koniec z końcem, a po wojnie, nie godząc się na kompromisy, został reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie szkodliwych".

Na nic okazały się jednak starania komunistów, by skazać Makuszyńskiego na damnatio memoriae. Kolejne pokolenia zaczytywały się "Szatanem z siódmej klasy" i przeżywały przygody panny z mokrą głową wbrew głosom przed- i powojennych krytyków.

Próby czasu nie przetrwała tylko „dorosła" twórczość pisarza.

 

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/makuszynski



Dział dla Dzieci


Książki

 

 

Astrid Desbordes, Pauline Martin  – „Moja młodsza siostra"

Wydawnictwo Entliczek, 2017

 

 

Subtelnie i z humorem o wyjątkowej więzi, która łączy rodzeństwo.

Druga część „Miłości"  francuskiego bestsellera przetłumaczonego na 19 języków.

 

„Pewnego dnia rodzice powiedzieli mi, że będę miał siostrzyczkę. Nie przypominam sobie, żebym ich o nią prosił". Tymi słowami Archibald wita nas na pierwszych stronach kolejnej książki duetu Pauline Martin i Astrid Desbordes. Autorki wracają do bohatera „Miłości", któremu przypadła w życiu nowa rola – został starszym bratem. Pojawienie się młodszej siostry budzi w nim ciekawość, ale też wątpliwości. Choć Archibald bywa o młodszą siostrę zazdrosny, to jednak częściej jest wobec niej czuły i kochający. Ostatecznie jest też bardzo dumny ze swojej nowej roli, bo najfajniejsze w posiadaniu młodszej siostry jest to, że Archibald może być jej starszym bratem!

 

Źródło: http://www.entliczek.eu/glowna/41-moja-mlodsza-siostra.html


 

Jan Dąbrowski – „Takie tam"

Insignis Media, 2016

 

Nazywam się Jan Dąbrowski. Dziś mam 20 lat. Jeszcze dziesięć lat temu nie pomyślałbym nawet, że kiedyś mój kanał na TouTubie zasubskrubuje milion widzów, a młodzi ludzie będą wieszać plakaty na ścianach właśnie ze mną. Co to się porobiło!…

 

Wiem jedno – nigdy nie mów nigdy.

Pisząc tę książkę, miałem podobny cel jak przy tworzeniu filmów na YouTubie – chciałem Wam podarować chwile niczym nieskrępowanej radości bez cienia negatywnych emocji oraz wywołać na Waszych twarzach bezcenny uśmiech. I zarazić wiarą, że świat jest pełen nieograniczonych możliwości, więc każdy może spełniać swoje marzenia. Wystarczy tylko po nie sięgnąć!

Podpowiadam Wam, jak tworzyć filmiki i pracować nad swoim kanałem; w co się ubrać, żeby fajnie wyglądać i dobrze się czuć; jak pokonać nieśmiałość i nabrać pewności siebie, a nawet udzielam kilku porad sercowych. Stylizacje, przepisy, wspomnienia, zdjęcia z albumów rodzinnych i spotkań z fanami, opowiadania nawiązujące do moich ulubionych powieści, a nawet mój własny komiks – postarałem się umieścić w tej książce wszystko, co mogłoby się Wam spodobać!

Znajdziecie tu także interaktywne strony współdziałające z darmową aplikacją, dzięki której uzyskasz dostęp do niepublikowanych materiałów, zabaw i wyzwań, których się podjąłem, by moja książka była dla Was jak najatrakcyjniejsza!

 

Zapraszam do mojego świata!

 

Źródło: http://www.insignis.pl/ksiazki/takie-tam/

 



Donata Dominik-Stawicka – „Dzieci z Lewkowca"

Wydawnictwo Skrzat, 2017

 

Witajcie w Lewkowcu – maleńkiej wiosce położonej w Wielkopolsce. To miejsce, w którym dzieją się fantastyczne rzeczy, a dzieciństwo upływa szczęśliwie! Jest czas na urodzinowe party, bal kostiumowy, wielką premierę teatralną, a nawet... bitwę pod Grunwaldem – ta wygląda jak prawdziwa! Dobrze, że znalazła się ciocia, która to wszystko opisała! „Dzieci z Lewkowca" są uroczą opowieścią o przygodach grupy przyjaciół: Zosi, Bartka, Faustynki, Kacpra, Wiktora i Tobiasza. To historia utwierdzająca w przekonaniu, że przyjaźń i oddanie są niezwykłe i niezastąpione. Uczy i wzrusza. A przy tym doskonale wpisuje się w gust młodego czytelnika i… jego rodzica, który z sentymentem wspomina „Dzieci z Bullerbyn".


Źródło:  https://www.skrzat.com.pl/index.php?p1=pozycja&id=1890&tytul=Dzieci-z-Lewkowca


 

Cezary Harasimowicz – „Uśmiech"

Wydawnictwo Zielona Sowa, 2017

 

Tekla jest naburmuszona i smutna. Po śmierci mamy, uśmiech całkiem zniknął z jej twarzy. Dziewczynka mierzy się z zalewającym ją smutkiem, gdy w jej życie wkracza tajemnicza Pani z Bilboardu. Od tej chwili rozpoczyna się pełna zwrotów akcji, nieco szalona i niezwykła przygoda Tekli.

„Uśmiech" to opowieść o przezwyciężaniu trudów i smutków, o poszukiwaniu szczęścia. To także historia, która uczy, że każdy dzień jest szansą na odnalezienie uśmiechu, tego prawdziwego.

 

Źródło:  http://www.zielonasowa.pl/usmiech.html

 


Marcin Kozioł – „Szalona historia komputerów"

Prószyński Media, 2017

 

Historię komputerów opowiadają Docent Pięć Procent oraz pies (πes). Obaj dali się „wessać" i z wnętrza komputera („sieci komputerowej") przedstawiają nie tylko dzieje komputerów, ale też… gier, Internetu itd. „Bo jak się jest w środku komputera – wie się o nim wszystko".

Nieco szalona forma graficzna nawiązuje stylistycznie zarówno do bardzo popularnego Minecrafta, jak i wielu gier mobilnych, które wykorzystują modną teraz „kanciastą" oprawę. Jednocześnie jest to bezpośrednie nawiązanie do historii 8-bitowych komputerów, z którymi sentymentalnie związane jest całe pokolenie 30/40-letnich tatusiów oraz 50/60-letnich dziadków. Zarówno forma graficzna, jak i sposób narracji są na tyle uniwersalne, że z pewnością urzekną nie tylko sześciolatków, ale i dorosłych czytelników tej książki

Niezwykle lekka, ale bardzo rzetelna, jeśli chodzi o wiedzę, i fachowo skonsultowana opowieść „Szalona historia komputerów" może być wykorzystywana w różnorodnych działaniach edukacyjnych, m.in. w szkole.

Uwaga! Książka zawiera wiele „ukrytych" dodatków multimedialnych (wpisanie kodów z książki na www.docent5procent.pl będzie powodowało otworzenie filmów you tube i stron www).

 

Źródło: http://www.proszynski.pl/Szalona_historia_komputerow-p-34953-.html

 

 


Anna Onichimowska – „Z głową pod dywanem"

Wydawnictwo Ezop, 2017

 

Na spotkaniu z Panią Pisarką dzieci opowiadają, kim chciałyby zostać, jak dorosną. Bulbes i Hania też zabierają głos. Jedno z nich nie boi się przyznać do swoich marzeń, drugie nie tylko ich się wstydzi, ale dołącza do chóru szyderców. Wzajemne relacje obojga zdają się nie przetrwać tej próby. Gdzie jest granica między kłamstwem a pominięciem prawdy? Jak ważna jest lojalność? I jaką rolę w całej tej historii odegra tajemniczy mieszkaniec przestrzeni pod dywanem? 
„Z głową pod dywanem" to druga, po „Prawie się nie boję..." część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek". 
Książka „Prawie się nie boję…"  zdobyła Wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2016" Polskiej Sekcji IBBY.

 

Źródło:  http://ezop.com.pl/produkty-dla-dzieci,produkt,z-glowa-pod-dywanem


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki