Katalog on-line
(szerokość: 190 / wysokość: 126)
Skarpetki przyniosły mi szczęścieJustyna Bednarek - dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Za wydaną w 2015 r. książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" z ilustracjami Daniela de Latour zdobyła kilka nagród i nominacji: Najlepsza Książka Dziecięca 2015 w konkursie „Przecinek i Kropka", Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, nominacja do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, nominacja do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku. W ubiegłym roku ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun" (nominacja do tytułu Książki Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY) i „W to mi graj. Bajki muzyczne" z ilustracjami Józefa Wilkonia. W 2017 r. wydała „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" oraz przypowieść „O srebrnej łyżce".


     W ramach projektu „Od bajki do bajki" 23 maja 2017 r. odbyły się spotkania autorskie z Justyną Bednarek, w których uczestniczyli uczniowie chojnowskich szkół podstawowych.


Justyna Bednarek po raz pierwszy przyjechała do Chojnowa. Na spotkaniach, oprócz opowieści o tym, jak powstały i o czym są bestsellerowe już przygody skarpetek, które zostały lekturą szkolną, zaprezentowała młodym czytelnikom również inne ostatnio napisane książki. Historię „Pięciu sprytnych kun", bajki muzyczne „W to mi graj" - ich tworzywem stało się 12 ulubionych przez nią utworów muzyki klasycznej - z niesamowitymi ilustracjami Józefa Wilkonia (wykonanymi na tablecie!), wreszcie bajkę „O srebrnej łyżce".


Starała się pokazać, jak wiele możliwości ma człowiek, aby własną fantazję „przerobić" na coś fajnego. Było więc i czytanie fragmentów jej bajek, i oglądanie skarpetkowych pacynek. Ale też wspólne zastanawianie się, co jest potrzebne, aby powstała książka, czego potrzeba, aby stworzyć bajkę. A źródeł inspiracji jest bardzo wiele - mogą być to np. zwierzęta, miasto, w którym żyje autor, a nawet przedmioty, które używamy na co dzień.

Pisarka podkreśliła, że w każdej dobrej bajce musi być ziarenko prawdy. Że można rzeczy, które nie są wesołe, zmienić na wesołe. Ważne też jest, aby jak najwięcej czytać, bo dziecko, które czyta bajki, jest kreatywne jako osoba dorosła.


     Podczas spotkań prawie wszystkie ostatnio wydane książki Justyny Bednarek można było nabyć na kiermaszu. Można je też wypożyczyć w naszej bibliotece.

zobacz zdjęcia

(szerokość: 375 / wysokość: 444)

 

                                                                               (szerokość: 375 / wysokość: 281)


(szerokość: 375 / wysokość: 522)

                                                                                    Projekt "Od bajki do bajki" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz

Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

(szerokość: 95 / wysokość: 95)

(szerokość: 95 / wysokość: 86)

                                                                                                                                   

Wystawa Danuty Danielewicz "Poezja i pędzel": kwiecień - maj 2018***Biblioteczna Akademia Malucha "Groszek" : 30 maja, godz.11:00 

Programy, w których bierzemy udział:

Projekt „Od bajki do bajki” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki