Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                         POLECANE NOWOŚCI - czerwiec 2017 r.





Dział dla Dorosłych



Książki



Jorge Carrión - „Księgarnie"

Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2017



Będąc zarazem opowieścią z podróży, kroniką i esejem, książka ta opisuje wędrówki wielkiego admiratora księgarń, jakim jest Jorge Carrión. Podróże, które przywołują „Księgarnie" są bardzo różnorodne, zawsze szczególne. Po pierwsze są owocem osobistej wędrówki Carriona przez pięć kontynentów; są to również podróże w czasie, autor interesuje się historią księgarni, od jej narodzin aż do najbardziej współczesnych form dystrybucji książki, niematerialnych i wirtualnych.

Pokazuje on również jej wpływy kulturalne i polityczne, jako że książka może być wyrazem sprzeciwu o wielkiej mocy. Księgarnia jest też niezwykłym miejscem, tam staje się możliwe spotkanie książki z czytelnikiem; tam wszystko nagle nabiera sensu. W „Księgarniach" wyraźnie widać wpływ dzieł Alberta Manguela i Enrique Vila-Matasa, wielu lektur i niezliczonych podróży; jawią się one, przez żarłoczny nomadyzm swojego autora, jako mapa nienasyconej namiętności.


Źródło: https://www.noir.pl/ksiazka/712/Jorge-Carrion-Ksiegarnie



Brrenika Lenard i Piotr Mikołajczak - „Szepty kamieni : historie z opuszczonej Islandii"

Wydawnictwo Otwarte, 2017



Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób.

Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.

Szepty kamieni" ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.


Źródło: http://otwarte.eu/book/szepty-kamieni




Beata Pawlikowska - „Blondynka w Urugwaju"

Edipresse Polska, copyright 2017



Byłam we wszystkich krajach Ameryki Południowej.
Z wyjątkiem jednego.
A więc Urugwaj!
Wyruszyłam na samotną wyprawę do kraju, gdzie posiadanie, sprzedawanie i palenie marihuany jest legalne, każdy uczeń w szkole dostaje darmowego laptopa, a narodowym daniem jest miejscowa odmiana hamburgera.
Wędrowałam przez dzikie pastwiska w krainie urugwajskich kowbojów i po ulicach jednej z najdziwniejszych stolic świata - Montevideo, by w końcu dotrzeć na koniec świata w szalonej osadzie zbudowanej na piasku nad brzegiem oceanu.
Przygoda!


Źródło: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,80313,Blondynka-w-Urugwaju




Bogusław Wołoszański - „Wiek krwi"

Wydawnictwo Wołoszański, ok. 2016



Pięć lat zabrało Autorowi napisanie tej książki. Powstało dzieło, od którego trudno się oderwać.

Wydawałoby się, że wiemy już wszystko o wydarzeniach tamtego wieku. Że potrafimy zrozumieć mechanizmy, które pchały całe narody do krwawych wojen, niszczenia miast i niezrozumiałego okrucieństwa. Czy na pewno znamy pełny i prawdziwy obraz tego, co stało się w XX wieku?

Im bliżej naszego czasu, XXI wieku, pytań jest coraz więcej. A to dlatego, że rządy mocarstw uznają, iż wciąż trzeba chronić prawdę, gdyż jest zbyt cenna i groźna dla rządzących.

Dlatego możemy jedynie podejrzewać, że w 1980 roku bliski był wybuch trzeciej wojny światowej. Wskazują na to choćby wielkie ćwiczenia Układu Warszawskiego „Bariera 79" w 1979 roku, gdy sprawdzano scenariusz uderzenia na Zachód. Czy to wielka rewolucja „Solidarności" powstrzymała Kreml przed wydaniem rozkazu do ataku?

Warto podjąć próbę wyjaśnienia tego, co jest ważne dla zrozumienia XX wieku. Ta książka jest taką próbą, choć czasami Autor musiał wkraczać w obszar hipotez, jednakże bazujących na wynikach najnowszych badań historycznych o biegu wieku krwi.


Źródło: http://www.woloszanski.pl/katalog.b_107




Dział dla Dzieci



Książki



Justyna Bednarek - „Nowe przygody skarpetek : (jeszcze bardziej niesamowite)

Poradnia K, 2017



Właśnie po raz drugi, przebojowo i z werwą wkraczają do akcji one – skarpetki! Trzynaście nowych opowieści bestsellerowej książki Justyny Bednarek, zilustrowanych przez niezrównanego Daniela de Latour.

Postacie stworzone przez Justynę Bednarek pragną odmiany i przygód. Jak pokazuje autorka, dzięki swej ciekawości świata zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób i zwierząt. Pisarka uczy, że powinien to być cel każdego z nas – nieważne, czy jesteśmy człowiekiem, czy skarpetką.

Dzieci zapewne ucieszą się z nowych postaci jak malinowa skarpetka, która poleciała w kosmos; niebieska, która została muzą znanej pisarki; a czarna została superbohaterką.

Pierwsza część skarpetkowej sagi sprzedała się w liczbie 25 000 egzemplarzy i była najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej zeszłego roku. Została uznana za Najlepszą Książkę Roku w konkursie „Przecinek i Kropka", otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy oraz została ujęta w kanonie lektur szkolnych dla klas I-III, obok takich pozycji jak choćby „Baśnie" Hansa Christiana Andersena czy „Brzechwa dzieciom".


Źródło: http://poradniak.pl/index.php/nowe-przygody-skarpetek-jeszcze-bardziej-niesamowite



Monika Jaworowska-Duchlińska - „Z duchem (do) teatru"

Wydawnictwo Bajka, 2017


Duch zaprasza do teatru…

Niezwykły przewodnik po teatrze stworzony z myślą o najmłodszych widzach. Autorka, która jest scenografem i zna teatr od podszewki (czasem wręcz dosłownie!), snuje fascynującą opowieść o miejscu magicznym, pełnym tajemnic, przesądów i… duchów. Jeden z nich – DUCH TEATRU ‒ występuje w książce w roli przewodnika. Razem z nim zaglądamy za kulisy… i poznajemy rzeczy, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia. Jeśli i wy nie wiecie, gdzie teatr ma kieszeń, do czego służy sztankiet, co to są butaforia albo czy praktykabel ma coś wspólnego z elektrycznością, a horyzont z umeblowaniem pałacu, koniecznie musicie przeczytać tę książkę!


Źródło: https://bajkizbajki.pl/ksiazki/Z-Duchem-do-Teatru



Marcin Pałasz - „Elf i skarb wuja Leona"

Wydawnictwo Literatura, 2017



Elf to pies, którego pokochała cała Polska. W każdym tomie swoich przygód pies wraz ze Swoimi natykają się w kryminalno-detektywistyczną zagadkę i otwierają śledztwo.

W tej części przygód Elf ze swoimi poszukują testamentu wuja Leona. Co odkrywają jakąś skrytkę, to jest w niej liścik: „A kuku, szukajcie dalej, pacany". Nikogo jednak nie śmieszą te żarty starszego pana – jeśli nie znajdą testamentu do piątku, pieniądze na schronisko dla zwierząt przepadną.

Przeczytajcie o emocjonujących poszukiwaniach Dużego, Młodego i Elfa, psa o gołębim sercu.


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/marcin-palasz,katarzyna-kolodziej/elf-i-skarb-wuja-leona.html



Marcin Pałasz - „Marcelka i czterolistna koniczyna"

Wydawnictwo BIS, 2017



Wizyty u babci zawsze są przyjemne. Tym razem również wszyscy dobrze się bawili, jednak w pewnym momencie babcia źle się poczuła i trzeba było zawieźć ją do szpitala. A Marcelka wróciła do domu nie tylko z Rozrabiakiem, ale i z umieszczonym w transporterze Filipkiem, kotem babci, którego nie można było zostawić bez opieki. Jak się łatwo domyślić, zanim  zwierzaki się polubiły, doszło do kilku zabawnych przygód. Nikomu jednak nie było wesoło.

Rodzice z trudem ukrywali zdenerwowanie, a Marcelka bała się, że jej babcia umrze, tak jak babcia Patrycji. I wtedy na trawniku przed biblioteką znalazła czterolistną koniczynkę. Czy taka koniczynka naprawdę przynosi szczęście?


Źródło: http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1159



Thierry Culliford i Peyo - „Smerf Finansista"

Wydawnictwo Egmont Polska, 2017



Kolejny tom przygód Smerfów, uwielbianych przez dzieci niebieskich skrzatów stworzonych przez słynnego rysownika i scenarzystę Peyo.
Podczas magicznego eksperymentu Papa Smerf ulega wypadkowi. Aby uzdrowić Papę, pewien odważny Smerf udaje się po lekarstwo do zaprzyjaźnionego czarodzieja Omnibusa. Przy okazji trafia na jeden dzień do miasta ludzi, gdzie poznaje, czym są pieniądze. Zachwycony tym wynalazkiem, postanawia wprowadzić go w swojej wiosce. Produkuje złote monety i uczy przyjaciół, co należy robić, aby je zarabiać. Z początku niebieskie skrzaty świetnie się bawią, kiedy jednak okazuje się, że nie wszyscy dobrze sobie radzą, sytuacja przestaje być wesoła. Na dodatek chciwy Gargamel dowiaduje się, że w wiosce Smerfów jest złoto...
Komiksowe Smerfy zostały powołane do życia pod koniec lat 50. przez belgijskiego rysownika Pierre'a Culliforda (1928–1992), używającego pseudonimu Peyo. Już kilka lat później stały się tak popularne, że Peyo otworzył własne studio filmowe. Dziś zarówno filmy animowane, jak i kolejne komiksy o niebieskich skrzatach tworzą współpracownicy oraz następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.


Źródło: https://egmont.pl/Smerf-Finansista,608549,p.html



To twoja nowa książka naukowa : z miejscem na notatki"

Wydawnictwo Bajka, 2017


Chcesz zostać wielkim naukowcem?

Naukowiec to ktoś, kto ma pasję odkrywania, jak działa nasza rzeczywistość. Nie będą ci do tego potrzebne ani próbówki, ani palniki Bunsena czy inne skomplikowane urządzenia.

Na początek sięgnij po tę książkę!

Znajdziesz w niej kilkadziesiąt nietuzinkowych pomysłów, jak prowadzić badania i obserwacje. Będziesz robić to samo, co słynni uczeni: analizować, kwestionować, próbować i eksperymentować. Uwaga! Może się zdarzyć, że zjesz obiekt swoich obserwacji, uniesiesz w powietrze spinacz bez użycia rąk lub zagrasz koncert na słomce do napojów!

Jest tu też miejsce na twoje notatki i rysunki, są także strony, które służą do wycinania i tworzenia różnych pomocy naukowych. Dzięki nim przeprowadzisz fascynujące doświadczenia. Będziesz się świetnie bawić i pokochasz przedmioty ścisłe! Po prostu otwórz tę książkę i pozwól, by wiedza sama wpadła ci do głowy!

Publikacja powstała we współpracy z MUZEUM NAUKI w Londynie, które jest odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki KOPERNIK.


Źródło: https://bajkizbajki.pl/ksiazki/To-twoja-nowa-ksiazka-naukowa



Jim Fanning - „Disney - wielka księga. Wspaniały świat Disneya "

Wydawnictwo Egmont Polska, 2017


Zobacz, jak powstawały bajki twojego dzieciństwa i odkryj magię animacji! Ten jedyny w swoim rodzaju przewodnik poprowadzi cię w głąb świata Disneya. Zdradzi tajemnice kreowania postaci, bajek i filmów towarzyszących niemal wszystkim dzieciom od lat – poczynając od „Myszki Miki" i „Królewny Śnieżki" przez „Piotrusia Pana" i „Piratów z Karaibów" aż po „Krainę Lodu".
Ta książka przybliży ci historię Walta Disneya. Dowiesz się z niej, jak powstawała najsłynniejsza na świecie wytwórnia filmowa i kim są następcy tego wielkiego wizjonera. „Wielka księga. Wspaniały świat Disneya" to skarbnica wiedzy i o najbardziej popularnych i o tych już zapomnianych bohaterach kreskówek i filmów. Znajdziesz w niej oryginalne rysunki, szkice i kadry z filmów, poznasz detale i warsztat pracy rysowników oraz dotrzesz do mało znanych ciekawostek towarzyszących realizacji twoich ulubionych produkcji.
To idealny prezent zarówno dla małych wielbicieli bajek, jak i dorosłych czytelników.
Wielka księga zdradzi ci szczegóły, o jakich nawet ci się nie śniło!


Źródło: https://egmont.pl/Disney.-Wielka-ksiega.-Wspanialy-swiat-Walta-Disneya,606273,p.html










Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki