Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Warsztaty komiksu z Szymonem Telukiem


                                                                                                 zobacz zdjęcia


      Za swoją aktywną pracę Dyskusyjne Kluby Książki w nagrodę mogą zaprosić autora na spotkanie lub uczestniczyć w warsztatach. Jest to sfinansowane przez Instytut Książki w Krakowie.

W tym roku członkowie Młodzieżowego DKK postanowili zgłębić tajemnicę powstawania komiksu. I dlatego wybrali warsztaty z Szymonem Telukiem - malarzem, rysownikiem, ilustratorem, który w 2014 roku takie zajęcia dla chojnowskiej młodzieży już prowadził.

Warsztaty komiksu zainaugurowały także nasz XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Odbyły się 8 maja, a uczestniczyli w nich uczniowie z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowego Zespołu Szkół wraz ze szkolnymi koordynatorami - Lucyną Olszewską, Lucyną Spes i Ewą Wołoszyn.


Warsztaty były podzielone na dwie części. W pierwszej części poznaliśmy historię komiksu. Według prowadzącego, komiks, taki jakim go znamy dzisiaj, powstał pod koniec XIX wieku. Wcześniej istniał jako rysunek satyryczny komentujący ówczesną rzeczywistość. Natomiast wynalazcą nowoczesnego komiksu jest Richard Felton Outcault, twórca „The Yellow Kid" z 1895 roku, który po raz pierwszy zastosował sekwencję rysunków wraz z tekstem. Szymon Teluk nie tylko omówił, ale i zaprezentował najbardziej znane komiksy. Kto z nas nie zna „Garfielda" albo „Fistaszki"?

W drugiej części warsztatów zajęliśmy się tworzeniem własnych komiksów. Jak nasz wykładowca kilkakrotnie podkreślił, „najważniejszy jest pomysł", a rysunki mogą być „brzydkie" (wręcz nakazał nie przykładać wagi do rysunków, bo nie jest to najważniejsze). Ze swojej opowieści mamy wychwycić najistotniejsze obrazy i przelać je na papier, bo komiks to nic innego jak powieść w obrazach.

Uczestnicy uważnie wysłuchali wykładu o komiksie. Bacznie przyglądali się rysunkom tworzonym przez Szymona Teluka i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy.

Swoje obrazkowe opowiadania zaczęli od drabinki, czyli notatki, co i gdzie ma być. Potem dobrali odpowiednie dymki i …. zaczęły powstawać prawdziwe komiksy.

Do tej, jak się okazało nie najłatwiejszej, acz bardzo przyjemnej pracy, przyłączyli się i koordynatorzy szkolni. I tak powstały różnorodne komiksy.

Na zakończenie warsztatów odbyła się wystawa autorskich prac. Szymon Teluk był bardzo zadowolony z pracy naszej grupy . I klubowiczom te zajęcia sprawiły dużo radości. Nawet tym, którzy twierdzili, że nie umieją rysować.

     A naszego gościa ponownie zaprosimy na spotkanie w chojnowskiej bibliotece.


                                                                                                             Anna Kopyra

                                                                                               moderator DKK ŁGARZ i MDKK

                                                                                                    przy MBP w Chojnowie


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki