Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                        POLECANE NOWOŚCI - styczeń 2017 r.



Dział dla Dorosłych



Książki


Natacha Henry - „Uczone siostry : rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich"

Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016


Maria Skłodowska zostałaby guwernantką, gdyby nie jej starsza siostra Bronia. Nie pojechałaby do Paryża, nie studiowała na Sorbonie, nie poślubiła Piotra Curie. Nie odkryłaby radioaktywności i nie otrzymała dwukrotnie Nagrody Nobla.
Bronia Dłuska zaś bez Marii nie zrobiłaby kariery jako jedna z pierwszych kobiet lekarek i nie otworzyła najlepszego na ziemiach polskich sanatorium.
Maria i Bronia - siostry żyjące między Polską a Francją dzieliły ze sobą wszystko: ambicje zawodowe, trudne życiowe doświadczenia, radości i osobiste dramaty. Nieustannie się wspierały. Obie ceniły rodzinę i głęboko wierzyły, że postęp w nauce przyniesie ludziom szczęście.


Natacha Henry, dziennikarka specjalizująca się w historiach słynnych kobiet, kreśli wspólny portret tych dwóch pionierek nauki i opisuje ich nierozłączne losy.


Źródło: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/literatura-faktu/uczone-siostry



Bartosz Michalak - „Wajda : kronika wypadków filmowych"

Wydawnictwo MG, 2016


Popiół i diament, Wszystko na sprzedaż, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza - to filmy, które na trwałe zapisały się w historii nie tylko polskiego kina. Ich twórca, Andrzej Wajda, wielokrotnie mówił i pisał o kulisach ich powstania. Wajda. Kronika wypadków filmowych - to książka, w której po raz pierwszy o tych filmach mówią ci, którzy je z Wajdą współtworzyli. Wajda jest artystą totalnym, ale też daje swoim ekipom na planie bardzo dużą wolność. Dlatego o kulisach powstawania wszystkich filmów Wajdy - od Pokolenia do Wałęsy - opowiadają jego aktorzy - Elżbieta Czyżewska, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Wojciech Pszoniak, ale też członkowie ekipy technicznej: operatorzy, kompozytorzy, scenografowie. Tym samym powstała niezwykła opowieść o kulisach powstawania jednych z najważniejszych filmów w dziejach polskiego kina, ale też portret niezwykłego artysty, jakim jest Andrzej Wajda.


„Żeby film był „nasz", musi być udany, wyjść naprzeciw widowni, zostać zauważony przez krytykę. Niestety nie wszystkie moje filmy spełniają te kryteria, są wśród nich nieudane. Te nieudane nie są już „nasze", to są „moje" filmy. Można zadać pytanie: a kto dokonuje tej oceny? Oczywiście ‒ ja".
Andrzej Wajda

Źródło: http://www.wydawnictwomg.pl/wajda-kronika-wypadkow-filmowych/



Jagoda Miłoszewicz - „Chata Magoda : ucieczka na wieś"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016


W 2004 roku Jagoda i Maciek zrezygnowali z życia w mieście i przeprowadzili się na wieś, do Lutowisk, gdzie kupili kawałek ziemi. Nie chcieli budować nowego domu. Pod Rzeszowem znaleźli chatę z bali z 1930 roku i przenieśli ją w całości w Bieszczady. Tak powstała Chata Magoda, w której zaczęli przyjmować gości i prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Później wyremontowali jeszcze drugą, prawie stuletnią chatę, bojkowską. Mieszkają z piątką zwierząt, mają przydomowy ogród ziołowo-warzywny, hodują kozy, produkują na własne potrzeby ser. Starają się żyć samowystarczalnie i ekologicznie, ale przede wszystkim cieszyć się każdym dniem. Bogaci o lata doświadczeń, chcą tą książką pomóc innym, którzy także marzą, żeby porzucić miasto i żyć prościej, bliżej natury.


"Chata Magoda. Ucieczka na wieś"  to nie tylko opowieść o Jagodzie i Maćku, lecz także poradnik, w którym szczegółowo opisanych zostało wiele praktycznych tematów, takich jak: przenoszenie chaty, naturalna oczyszczalnia wody, przydomowa wędzarnia, z czego żyć na wsi, prowadzenie ekologicznego domu, ogrzewanie czy urządzanie wnętrz. Poza tym autorka podzieliła się w książce przepisami na potrawy, które gotuje gościom, oraz poradami na temat rękodzieła (wiklina, lepienie w glinie, patchwork czy metamorfozy starych rzeczy), dzięki któremu można nadać domowi niepowtarzalny klimat. Zebrany materiał został ułożony wedle por roku, które organizują życie na wsi. Wszystko zaczyna się wiosną. Początek to szukanie ziemi, zakup domu, remont, sadzenie roślin… Lato to czas kulinarnego przepychu. Jesienią trzeba przygotować się do zimy. Zimą jest wreszcie czas na sprawy odkładane "na potem"… Przede wszystkim jednak "Chata Magoda. Ucieczka na wieś" to książka o spełnionym życiu i o tym, że warto uwierzyć we własne marzenia.


Źródło: http://nk.com.pl/chata-magoda-ucieczka-na-wies/2291/ksiazka.html#.WGovPtRCiss




Sylwia Mróz - „Pejzaż bez kolców : Meksyk słońcem malowany"

Sport i Turystyka - Muza, 2016


Nie jest to kolejna książka podejmująca temat narkotyków, chociaż temat ten nie jest pominięty. Meksyk ma przecież znacznie więcej nam do zaoferowania. Majowie uważają, że poza wzrokiem, słuchem, węchem, dotykiem i smakiem naszym szóstym zmysłem jest serce, uczucia, intuicja. Dlatego warto się w Meksyku zgubić, iść na spacer bez wyraźnego celu, pobyć na targu, porozmawiać z ludźmi, pozwolić chwili trwać i cieszyć się nią. Dokładnie tak, jak robią to Meksykanie.


Źródło: http://muza.com.pl/reportaz/2507-pejzaz-bez-kolcow-meksyk-sloncem-malowany-9788328703896.html




Malwina Wrotniak - „Tam mieszkam : życie Polaków za granicą "

Wydawnictwo Marginesy, 2016


Wyspy Owcze, USA, Szwecja, RPA, Niemcy, Kolumbia, Grecja, Wietnam, Katar, Chorwacja, Hongkong, Holandia, Indonezja, Wielka Brytania - los może rzucić w różne miejsce.

Ta książka to piętnaście historii osób, które w różnym czasie i z różnych powodów zdecydowały o przeprowadzce z Polski za granicę. Mieszkają w czternastu krajach na pięciu różnych kontynentach. Nie wszyscy chcą nazywać siebie emigrantami, niektórzy usiłują żyć na dwa domy, jeszcze inni zmieniają swoje zagraniczne miejsca zamieszkania na kolejne. To rozmowy o korzystaniu z ryzykownych zawodowych okazji, porzucaniu przeszłości dla nowej miłości, poświęcaniu własnej kariery w imię planów partnera, realizacji marzeń z dzieciństwa, podróżach, z których się już nie wraca. To kilkanaście różnych gospodarek, społeczeństw, rynków pracy, o wiele więcej stereotypów, obyczajów, porad, ostrzeżeń, blasków i cieni życia w innych krajach.

Nie ma tu polskiej martyrologii ani patriotycznych rozterek, raczej prozaiczne dylematy, jakim stawia się czoło w nowej rzeczywistości: jak się żyje w innych krajach? Za co trzeba tam płacić więcej, a co kosztuje mniej? Jakie są szanse na własne mieszkanie, czy łatwo o pracę i czego nie pisze się w turystycznych przewodnikach?

Wśród rozmówców, m.in. Alina Dragan, Dagmara Domińczyk, Janusz Leon Wiśniewski.


Źródło: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133060/tam-mieszkam?idcat=0




Malala Yousafzai - „To ja, Malala : historia pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji "

Prószyński Media, 2014


Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2014!

Historia pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.
Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.
We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Wydawało się, że nie przeżyje.
Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Szesnastoletnia Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.
„To ja, Malala" to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę.
Dzięki Malali uwierzycie, że moc głosu jednej osoby bywa siłą napędową zmian na światową skalę.


Malala jest niezbitym dowodem na to, że wystarczy głos jednego niezwykle odważnego człowieka, by zainspirować niezliczoną rzeszę mężczyzn, kobiet i dzieci. W szkolnych klasach i przy stołach na całym świecie - matki, ojcowie, synowie i córki modlą się o jej powrót do zdrowia i zobowiązują się kontynuować jej dzieło. (…) Bądźmy wszyscy jak Malala!"

                                Angelina Jolie


Źródło: http://www.proszynski.pl/To_ja__Malala-p-32524-.html





Dział dla Dzieci




Książki



Peter Carnavas - „O dzieciach, które kochają książki"

Wydawnictwo Amanda, 2016


Nie mieli telewizora, samochodu ani nawet domu. Mieli za to mnóstwo książek i byli szczęśliwi. Pewnego dnia książki musiały zniknąć, a bez nich nic już nie było takie samo…

Wzruszająca opowieść o dobroczynnej mocy książek.


Źródło: http://www.adamada.pl/o-dzieciach-ktore-kochaja-ksiazki.html




Anna Czerwińska-Rydel - „Planety pana Mikołaja : o wielkim astronomie"

(seria Czytam Sobie : fakty. Poziom 1, Składam Słowa)

Wydawnictwo Egmont Polska, 2016


Kiedy Mikołaj Kopernik był małym chłopcem, lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd. Nie bał się zadawać pytań, gdy coś go zainteresowało lub budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki temu, już jako znany astronom, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię w całym świecie.


Źródło: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,planety-pana-mikolaja,15133.html




Tom Justyniarski - „Psie troski czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca"

Wydawnictwo Greg, 2016


Psie troski" w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tego opowiadania na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka.

Psie troski" to poruszająca historia przyjaźni chłopca i psa. Betty spotkał ciężki los, zaniedbywana i bita przez poprzednich właścicieli trafia do schroniska, skąd zabiera ją dziesięcioletni Adaś.

Książka opowiada o trudnej przyjaźni, która musi pokonać głębokie zranienia.

Wspaniała lektura dla dzieci uczy, czym jest szacunek dla zwierząt, pokazuje, jak dbać o swojego pupila, udowadnia, że zwierzęta czują tak samo, jak ludzie.

Pięknie ilustrowane wydanie spodoba się każdemu dziecku i zachęci do pouczającej i wzruszającej lektury.


Źródło: http://www.greg.pl/lektury/102,801_Psie-troski-1-miejsce-w-rankingu-MEN.html#fulldesc




Katarzyna Marciniak - „Moja pierwsza mitologia. Księga I"

Nasza Księgarnia, 2016


"Moja pierwsza mitologia" odkryje przed tobą starożytną magię greckich i rzymskich mitów, a także związanych z nimi wyrażeń i zwrotów do dziś używanych w języku polskim. Spotkasz tu maleńkiego Zeusa w kozim żłobku, Heraklesa na lekcji matematyki, wielu innych bogów i herosów, a także całe stada mówiących zwierząt. Apollo i telefon komórkowy? Hydra i gry komputerowe? Tak! Wystarczy odrobina wyobraźni, aby przywołać postacie i stworzenia z mitologii, które wciąż żyją pośród nas…


Źródło: http://nk.com.pl/moja-pierwsza-mitologia-ksiega-pierwsza/2354/ksiazka.html#.WGpDRNRCiss



Katarzyna Marciniak - „Moja pierwsza mitologia. Księga II"

Nasza Księgarnia, 2016


"Moja pierwsza mitologia. Księga druga" zabierze cię w kolejną podróż po śladach starożytnych bogów, herosów i niezwykłych stworzeń. Spotkasz tu poetę Owidiusza i odkryjesz wraz z nim tajemnicę przemiany ludzi w rośliny i zwierzęta. Centaur Chiron nauczy cię dosiadać Pegaza. Zwiedzisz mroczne Królestwo Hadesa pod opieką wróżki Sybilli. Dowiesz się także, dlaczego harpia ma ochotę na sernik i czy delfiny lubią grecką poezję...


Źródło: http://nk.com.pl/moja-pierwsza-mitologia-ksiega-druga/2355/ksiazka.html#.WGpDktRCiss




Szymon Radzimierski - „Dziennik łowcy przygód : extremalne Borneo"

Burda Publishing Polska, 2016


Czy można zaprzyjaźnić się z orangutanem? Czy łowcy głów są niebezpieczni? Jak przetrwać tydzień w dżungli bez namiotu i dlaczego nie wolno wnosić do samolotu durianów?

To właśnie ja Simon - bloger i podróżnik, fan hardcorowych trekkingów i egzotycznych zwierząt - zabiorę cię na dzikie, tropikalne Borneo. Poznasz nosacze, dzioborożce, krokodyle i węże, odwiedzisz pływające miasta i kopalnie diamentów. Dowiesz się, jak powstaje maczeta, gdzie rośnie cynamon, skąd bierze się kauczuk i co oznacza ular lari lurus. Zdradzę ci też, czy morze może świecić, co robią jednodniowe żółwiki i gdzie snorkelować z nieparzącymi meduzami lub z diabłami morskimi o paszczy większej od twojej głowy.
Pamiętaj, każdy może zostać Tarzanem. Gotowy na superprzygodę? Wyruszamy!


Źródło: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki,1,27,1111,dziennik-lowcy-przygod-extrmalne-borneo.html




Zofia Stanecka - „W kraju Polan : o dawnej Polsce"

(seria Czytam Sobie : fakty. Poziom 1, Składam Słowa)

Wydawnictwo Egmont Polska, 2016


Wyobrażaliście sobie kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście urodzili się dawno temu? Dzięki tej książce przeniesiecie się do średniowiecza, do czasów panowania księcia Mieszka. Witajcie w kraju Polan!


Źródło: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,w-kraju-polan-o-dawnej-polsce,15135.html




Irene Venturi - „Ale odkrycie! Historie elektryzujących pomysłów"

Edra Urban & Partner, Esteri, 2016


Jak w ciekawy i przystępny sposób wytłumaczyć dziecku trudne zagadnienie matematyczne lub fizyczne, które poznaje w szkole? Jak zachęcić, by chciało ono pogłębić swoją wiedzę i rozbudzić w sobie zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i nie tylko? Niewątpliwie „Ale odkrycie!" będzie w tej dziedzinie doskonałą pomocą, gdyż o najważniejszych pomysłach i wynalazkach w historii ludzkości opowiada językiem legend i przykuwających uwagę opowieści. W ten sposób dzieci mogą dowiedzieć się, kim byli wielcy, znani uczeni, np. Archimedes, Tales, Pitagoras lub Galileusz, jak i kiedy powstała luneta lub kiedy wzbił się w powietrze pierwszy balon i jakich pasażerów uniósł w niebo. A może komuś bardziej przypadnie do gustu historia o tym, kto wymyślił szachy, piorunochron bądź wielkie machiny oblężnicze miotające kamienie?

Takich ciekawych opowieści w tej książeczce jest znacznie więcej, bo czyż nie jest fascynującym odkryciem świadomość, że muzyka istnieje dzięki matematyce, a człowiek nauczył się podnosić ciężkie kamienne bloki za pomocą prostych narzędzi, obserwując maleńkie mrówki?

Dzięki tak inspirującej lekturze może kiedyś i Twoje dziecko zakrzyknie wzorem starożytnego uczonego: „Eureka, eureka!".


Źródło: http://www.esteri.pl/ksiazka/ale-odkrycie-historie-elektryzujacych-pomyslow






Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki