Wygląda dobrze
To pole jest wymagane




                                                               POLECANE NOWOŚCI - listopad 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



Jean-Christophe Brisard, Claude Quétel - „Dzieci dyktatorów"

Wydawnictwo Znak Horyzont, 2015


Jak wyglądało prywatne życie dzieci dyktatorów?
Alina Castro musiała do swojego ojca mówić: Comandante, a jej brat Fidelito był trzykrotnie porywany przez własnych rodziców!
Syn Mao Zedonga dostał od taty płaszcz jako prezent ślubny, a córka Stalina Swietłana była tak „zachwycona" swoją ojczyzną, że 13 lat po śmierci ojca uciekła na Zachód.
Kim Dzong Un godnie zastąpił swego protoplastę, stając się najkrwawszym dyktatorem XXI wieku.
Przeróżne osoby, miejsca, charaktery i losy. Mianownik ten sam - ojciec despota.


Niektóre dzieci zmuszono, by poświęciły swoją niewinność. Reżim widział w nich kontynuatorów rządzącej dynastii. Inne, dla odmiany, traktowano nie lepiej niż resztę społeczeństwa.
Musiały stać w blasku fleszy w służbie propagandy lub ukrywać się przed wzrokiem nieprzystępnego ojca, który się ich wyrzekł i skazał na wygnanie.
Część z nich przyznaje się do dziedzictwa swoich ojców. Dla innych ten ciężar jest nie do udźwignięcia. Te ostatnie będą ze wszystkich sił starały się przeciąć więzy łączące je z ludźmi, z którymi przyszło im dzielić życie.
Prawda o Dzieciach dyktatorów leży gdzieś między prywatną opowieścią o losach pojedynczych ludzi a wielką panoramą dziejów. Pora ją odkryć. I zrozumieć.


Źródło: http://www.wydawnictwoznak.pl



Aleksandra Chrobak - „Beduinki na Instagramie : moje życie w Emiratach"

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2016


Barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy.

Aleksandra Chrobak poznała Emiraty od podszewki. W swojej książce opisuje kraj szokujących kontrastów, gdzie to, co zabronione, często ukrywa się po prostu za przyciemnionymi szybami luksusowych samochodów.

W mieście, które w zaledwie parę dekad pokonało drogę od namiotów na pustyni do najwyższych wieżowców świata, najnowsze technologie przeplatają się z tradycjami i światopoglądem dawnych Beduinów. Kręte uliczki i tętniące życiem bazary sąsiadują z sześciopasmową autostradą, po której pędzą najnowsze bentleye i używane lexusy.

Autorka jest wymarzoną przewodniczką po tym fascynującym świecie. Ze swadą i humorem opisuje kraj, który stał się jej drugim domem. Wyjaśnia, co zrobić, gdy gospodarz nie poczęstuje nas gahłą, jak rozróżnić typy zasłon na twarz, rozpoznać szejka po tablicach rejestracyjnych i spisać dobry kontrakt ślubny.

Rozdziały tej książki układają się w fascynującą mozaikę - barwny obraz kraju, o którym wciąż niewiele wiemy, ale do którego po zakończeniu lektury wszyscy będziemy chcieli polecieć.


Źródło: http://www.wydawnictwoznak.pl



Arkady Paweł Fiedler - „Maluchem przez Afrykę"

Sport i Turystyka MUZA są, 2016


Książka jest relacją z 3,5-miesięcznej podróży przez Afrykę, którą odbył Arkady Paweł Fiedler, wnuk wybitnego polskiego podróżnika i pisarza - Arkadego Fiedlera. Ponad 16-tysięcznokilometrową trasę wiodącą wzdłuż Afryki Wschodniej od Egiptu przez Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Rwandę, Tanzanię, Zambię, Botswanę, Namibię do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki przejechał fiatem 126 p, czyli poczciwym maluchem. Pomysł na tak nietypową wyprawę zrodził się z pasji podróżowania samochodem, sentymentu do tego, jak się później okazało, charyzmatycznego pojazdu - Zielonej Bestii, który działał na Afrykańczyków jak magnes, i przede wszystkim drzemiącej w genach chęci spełnienia marzenia o egzotycznej ekspedycji.


Źródło: http://muza.com.pl



„Jeszcze Polska.... Klasyka polskiej poezji patriotycznej"

Wydawnictwo AA, 2015


Wspaniałe, monumentalne świadectwo patriotyzmu, narodowej dumy i przywiązania do ojczystego domu, któremu na imię Polska.

Ta wielka antologia poezji patriotycznej obejmuje najobszerniejszy wybór literackiego dziedzictwa Polski: od fragmentów najstarszych kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka oraz od „Bogarodzicy", przez twórców okresu odrodzenia, baroku i oświecenia, wieszczów epoki romantyzmu, czasu niewoli i wielkich powstań narodowych, poetów doby pozytywizmu i Młodej Polski, aż po piewców wielkiego czynu niepodległościowego, poetów-legionistów z lat 1914-1918, którzy walczyli o wolną Polskę i doczekali się jej odrodzenia.

Antologia przywołuje zarówno dzieła znane i powtarzane przez pokolenia, jak i zapomniane nieraz, a warte przypomnienia pieśni „wajdelotów polskości" z minionych dekad i wieków. Na kartach tej wyjątkowej księgi występują nie tylko mistrzowie tej miary co Kochanowski, Mickiewicz i Słowacki, ale także mniej znani autorzy piosenek legionowych, anonimowi twórcy poezji rycerskiej z wieku XVII czy konfederackiej z XVIII.


Źródło: http://www.religijna.pl



Małgorzata Kalicińska, Vlad Miller - „Dom w Ulsan czyli nasze rozlewisko: Korea Południowa oczami ekspata "

Burda NG Polska, 2016


"Dom w Ulsan, czyli nasze Rozlewisko" to niezwykły pamiętnik wrażeń, zapis pięknej relacji dwojga ludzi w najbardziej obcym kulturowo kraju, jaki mogli sobie wybrać. Unikalny reportaż o Korei, jakiej nie znacie z filmów, ani przewodników. Czuć z niego aromat maleńkich knajpek i widać kształty miast, które rosną na ich oczach. Nowy świat na bazie najdawniejszych tradycji. Opowieść ekspatów, którzy pokochali inność tego miejsca. Relacja znanej pisarki

i jej, jak czule o nim mówi: "Pana Inżyniera". Pierwsza taka książka o Korei, co nawet nieco dziwi, zważywszy, że to… Koreańczycy wynaleźli druk. Ale o tym… o tym przeczytajcie już sami!


Źródło: http://www.national-geographic.pl



Krzysztof Kwaśniewski - „Legendy wrocławskie i dolnośląskie"

Wydawnictwo Poznańskie, 2015


Jak założono Wrocław i jaka jest tajemnica Wielkiego Stawu? Gdzie we Wrocławiu diabły porywają pijaków? Czy w Nysie Kłodzkiej żyją wodniki, a na Łysym Garbie smok?

W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze - o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza, co robił w Sudetach jeździec bez głowy i dlaczego książę Konrad lubił ścinawskie piwo.

Większość opowiadań zawartych w tym zbiorze to opowieści nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych zachowanych w pamięci ludu. Ludzka fantazja często ubarwiała te opowieści, wprowadzając do nich elementy niezwykłe, czarodziejskie, stanowiące wyraz ludowej wyobraźni, elementy baśniowe, które nieraz trudno oddzielić od podań. Dlatego też zebrane tu opowieści określić można jako legendy, podania, a nawet baśnie.

Książkę polecamy wszystkim pragnącym odbyć wyprawę przez stulecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk do rąk, podlegając to Czechom, to Polakom, a to Niemcom. A także wszystkim wybierającym się na wycieczkę na malowniczy Dolny Śląsk lub po prostu chcącym poznać pasjonującą historię...


http://www.wydawnictwopoznanskie.com



Dział dla Dzieci



Książki



Mechthild Gläser - „Strażniczka książek"

Prószyński Media, 2016


Podróżować na grzbiecie Shere Khana przez „Księgę dżungli", u boku Werthera Goethego walczyć z czarownicami z Makbeta, a wraz z Elisabeth Bennet wzdychać do Mr. Darcy'ego…

Amy nie myślała, że kiedyś będzie tak blisko bohaterów swoich ulubionych książek, że będzie umiała tak głęboko zanurzyć się w każdą z opowieści, o przeżywaniu których niejednokrotnie marzyła, pochłaniając je jednym tchem. Teraz z zapałem korzysta ze swojej nowej umiejętności - aż okazuje się, że w świecie literatury panuje kompletny chaos i nic nie jest takie, jakie być powinno.


Mechthild Gläser (ur. 1986 r.) studiowała politologię, historię i zarządzanie gospodarką. Do dzisiaj mieszka i pracuje w Zagłębiu Ruhry, gdzie zdarza się jej tańczyć układy baletowe, a ponieważ nie ma o tym zielonego pojęcia, robi to zawsze w samotności. Uwielbia wymyślać zagmatwane historie i dość wcześnie zaczęła je zapisywać. Inspiracje znajduje wszędzie wokół, ale najlepiej wychodzi jej to przy filiżance gorącej miętowej herbatki.


Źródło: http://www.proszynski.pl/



Chris Grabenstein - „Olimpiada Pana Lemoncella"

Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal, 2016


Niesamowity Pan Lemoncello zaprasza na Olimpiadę Biblioteczną!

Chłopcy i dziewczęta! Czytelnicy w każdym wieku! Witajcie na pierwszej w historii Olimpiadzie Bibliotecznej! Kyle i jego koledzy wracają, a najsławniejszy na świecie autor gier, Luigi Lemoncello, znowu rzuca im wyzwanie!


Źródło: http://sklep.gwfoksal.pl/



Andrea Küssner-Neubert - „Kolorowe cudeńka z darów natury"

Wydawnictwo Jedność, 2016


W przyrodzie można znaleźć mnóstwo naturalnych materiałów, z których mogą powstać przeróżne kolorowe cudeńka: krokodyle z orzechów włoskich, motyle z liści, wyścigówka z kolby kukurydzy, fantazyjne obrazy piaskowe i jeszcze wiele innych! Ta książka zawiera pomysły na prace ręczne z wykorzystaniem darów natury znalezionych w lesie, blisko drogi, na łące czy w ogrodzie. Proste instrukcje, kolorowe zdjęcia i wesołe ilustracje ułatwiają wykonanie figurek i zachęcają do szukania własnych pomysłów. Dzięki temu rozwijamy w zabawie dziecięcą kreatywność i fantazję. Nie ma na co czekać! Ruszajcie na spacer i zbierajcie różne skarby: kasztany, żołędzie, kamienie, liście, muszle, jagody, szyszki… A potem twórzcie małe dzieła sztuki!


Odbiorcy:
- dzieci, które lubią prace plastyczne;
- dzieci potrzebujące ćwiczeń motoryki małej podanych w formie zabawy;
- rodzice i opiekunowie szukający twórczych pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
- rozwija umiejętności manualne dziecka;
- wzmacnia zmysł obserwacyjny i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu;
- rozbudza zainteresowanie sztukami plastycznymi i zachęca do aktywności w tym obszarze.

Źródło: http://jednosc.com.pl/



Andrzej Maleszka - „Porwanie" (Bohaterowie Magicznego Drzewa)

Znak Emotikon, 2016


Nowa seria Andrzeja Maleszki!

Porwano Budynia, jedynego psa na świecie, który umie mówić. Treser Gerard Kron zmusza go do występów na pokazach Szkoły Posłusznych Psów. Budyń i szczeniak Muki uciekają dra-kulą, magicznym pojazdem. Ściga ich treser i zdradziecki kameleon Prodo. Gdy Prodo psuje dra-kulę, uciekinierzy lądują w bardzo niebezpiecznym miejscu…

Bohaterowie Magicznego Drzewa to nowa seria powieści. Powstaje równolegle z bestsellerowym cyklem Magiczne Drzewo. Każdy tom opowiada o nieznanych przygodach jednej z postaci Magicznego Drzewa: Kukiego, Gabi, Alika, Idalii i innych. Bohaterem pierwszego tomu jest mówiący pies Budyń.
Powieści można czytać niezależnie, nie znając innych części.

Andrzej Maleszka, reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym EMMY AWARD. Jego książki i filmy są pełne fantastycznych przygód. A jednocześnie opowiadają o ważnych sprawach.


Źródło: http://www.znak.com.pl/



„Moje bajeczki o kucykach" (My Little Pony. Mój Kucyk Pony)

Egmont Polska, 2016


Aż osiem niezwykłych opowieści ze świata My Little Pony w jednej książeczce! Przygotuj się na mnóstwo dobrej … My Little Pony w jednej książeczce! Czasem zabawne, czasem wzruszające czy pouczające - zawsze fantastyczne i porywające, zawsze z twoimi ulubionymi bohaterami w rolach głównych.


Źródło: https://sklep.egmont.pl/



Sybille von Olfers - „Dzieci korzeni"

Wydawnictwo Przygotowalnia, 2016


„Dzieci korzeni" to pierwsze polskie wydanie niekwestionowanej klasyki niemieckiej literatury dziecięcej. Książka doczekała się ponad 80 wydań

w Niemczech, a także kilkunastu w Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji. Poznaj ciepłą, pozytywną opowieść o zmieniających się porach roku i krążącej w przyrodzie energii. Bajkę o istotkach, dzięki którym łąki, pola i lasy budzą się do życia, stają się żywo zielone, pełne wielobarwnych kwiatów i ruchliwych owadów. Wraz z nadejściem chłodów dzieci korzeni zapadają w sen, a cała przyroda zamiera, zastyga w letargu aż do nadejścia kolejnej wiosny.

Piękne i subtelne, oryginalne akwarele z początku XX wieku przenoszą czytelnika w fascynujący baśniowy świat. Mimo niewielkiej objętości i oszczędnego języka „Dzieci korzeni" to piękna, intrygując i zapadająca w pamięć książka dla całej rodziny.


Źródło: http://www.przygotowalniadtp.pl/



Luis Sepúlveda - „Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności"

Noir sur Blanc, 2016


Ślimak to kolejne zwierzę w czarodziejskim świecie stworzonym przez chilijskiego pisarza. Żyje on w czasach zdominowanych przez pośpiech, ukazuje nam jednak znaczenie powolności, czasu, przeszłości, pamięci. Ślimak ów domaga się od swych pobratymców imienia, które ma  odróżnić go od innych. W swej wędrówce spotyka żółwia imieniem Niezapominajek, który nazywa ślimaka Buntownikiem. Oba imiona mają głębokie znaczenie symboliczne: buntować się przeciw niesprawiedliwości i nie zapominać o przeszłości.

W książce pojawia się także puchacz - symbol mądrości. Puchacz i żółw stają się dla ślimaka  nauczycielami wartości. Należy podkreślić, że w książkach Sepulvedy żadne zwierzę nie występuje w roli niszczycielskiej. Wszystkie żywią głęboki szacunek dla świata i środowiska naturalnego. Autor na spotkaniu z czytelnikami  przyznał, że inspirację do szkicowania postaci zwierząt czerpał z obserwacji autentycznych osób, jakie spotkał w życiu.

Książeczka wpisuje się w bogatą tradycję bajek dla czytelników w wieku od 1 do 100 lat.


Luis Sepúlveda, znany chilijski pisarz, urodził się w Ovalle w roku 1949. W młodości, zafascynowany lekturą Moby Dicka i legendami o bohaterskich marynarzach, bardzo pragnął zostać podróżnikiem. Marzenie to udało mu się zrealizować - opłynął niemal całą kulę ziemską. Jako zapalony ekolog uczestniczył w wielu wyprawach na pokładzie statku Greenpeace.

Opublikował dotąd kilkanaście książek, za które otrzymał wiele prestiżowych nagród.


Źródło: http://www.noir.pl












Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki