Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                           POLECANE NOWOŚCI - lipiec 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki


Henryk Gołębiewski ; Tomasz Solarewicz - „Zygzakiem przez życie"

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2016


W szczerych do bólu słowach Henryk Gołębiewski opowiada o swoim wyjątkowo barwnym, ale czasem także czarno-białym życiu. W latach siedemdziesiątych był gwiazdą seriali dziecięcych ("Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana"), potem zniknął nagle z ekranu, aby powrócić po dwudziestu latach kultową rolą Ediego w filmie pod tym samym tytułem.

Biografia skrzy się anegdotami z planów filmowych, ukazuje przygody i przemyślenia człowieka, który mimo wielkiej popularności zachował wyjątkową skromność i wciąż pozostaje sobą. Jest czasem brutalny, czasem nieco sentymentalny, ale zawsze wyjątkowy i zawsze niebanalny.


Źródło: http://muza.com.pl/



Jacek Komuda - „Hubal"

Fabryka Słów, 2016


Akcja rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku w Hrubieszowie, w koszarach 2 Pułku Strzelców Konnych, ale nie kończy po śmierci Hubala.

Książka pokazuje wydarzenia, które nie przeszły przez myśl autorom filmu z 1972 roku - walkę z komunistycznymi dywersantami i Armią Czerwoną na Kresach po 17 września.
Hubal nie jest jedynym bohaterem. Jacek Komuda opisuje losy jego żołnierzy: Kalenkiewicza, Alickiego & Rodziewicza, Tereski, Głowacza, księdza Muchy, Wyrwy i wielu innych - także Niemców walczących z majorem.

Źródło: http://fabrykaslow.com.pl



Stanisław Sławomir Nicieja - „Kresowa Atlantyda. T. 7"

Wydawnictwo MS, 2015


Siódmy tom „Kresowej Atlantydy" jest kontynuacją zadziwiającego cyklu książek, w których prof. Stanisław Nicieja z wielkim talentem narracyjnym i w oparciu o znakomitą ikonografię (rewelacyjne zdjęcia z archiwów domowych) kreśli barwną historię i mitologię miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku.

W tym tomie autor przedstawia m. in. fascynujący świat krezusów i milionerów naftowych działających w Drohobyczu - mieście wspaniałej architektury i zasobnego mieszczaństwa oraz wielkich kontrastów (bogactwa i biedy), a także genialnych artystów, takich jak: Bruno Schulz czy Kazimierz Wierzyński, i sławnych dowódców, jak choćby gen. Stanisław Maczek.
Autor prowadzi też czytelnika do Turki - stolicy Bojków (górali bieszczadzkich) oraz do słynnego zimowiska i letniska w Bieszczadach - Sławska, nazywanego „Bieszczadzkim Zakopanem". Pisze o ludziach, którzy z talentem i szczęściem osobistym budowali świat swych wartości i którym wojna przyniosła zagładę i wpędzenie.


Źródło : http://www.taniaksiazka.pl



Rafał Podraza - „Helena Majdaniec : Jutro będzie dobry dzień"   Wyd. 2 zmienion

Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2015


Helena Majdaniec - popularyzatorka polskiego big-beatu, twista, surfa i madisona, miłośniczka kapeluszy, maślanych ciasteczek i codziennych spotkań z przyjaciółmi, którym wysyłała tygodniowo 50 kartek, pocztówek, telegramów i listów. Fenomenalnie śpiewała rosyjskie romanse, jako pierwsza wykonała Tańczące Eurydyki. Dynamit na scenie, kwiat paryskich kabaretów, w życiu prywatnym refleksyjna i pełna tęsknoty za ukochanym Szczecinem.

Osobny rozdział w książce to zapis rozmowy Daniela Kossaka z artystką, przeprowadzonej zaledwie kilkadziesiąt godzin przed niespodziewaną śmiercią Heleny Majdaniec.


Źródło: http://www.gwfoksal.pl



Bogusław Wołoszański - „Największy wróg Hitlera"

Wydawnictwo Wołoszański, [premiera XI.2012]


Ta książka Bogusława Wołoszańskiego, znanego autora bestsellerów o tematyce II wojny światowej, poświęcona jest największemu wrogowi Hitlera.

To on stał za zamachem w Bürgerbräukeller w listopadzie 1939 roku, który przypisano stolarzowi Georgowi Elserowi. To w jego imieniu zaufany Walter Schellenberg prowadził w Sztokholmie tajne negocjacje z rządem brytyjskim. To on nie podjął akcji przeciwko spiskowcom Stauffenberga i nie zapobiegł dokonaniu zamachu 20 lipca 1944 roku, chociaż znał plany spiskowców.

Heinrich Himmler, Reichsführer SS, szef Gestapo, niemieckiej policji i wywiadu. Człowiek, który zgromadził tak wielką władzę, że od najwyższego stanowiska w państwie dzieliło go tylko usunięcie Führera. I chciał tego dokonać.
Dlatego w maju 1945 roku, gdy dostał się w ręce brytyjskie musiał umrzeć…


Źródło: http://www.woloszanski.pl/



Dział dla Dzieci



Książki



Anna Czerwińska-Rydel - „Piórem czy mieczem : opowieść o Henryku Sienkiewiczu"

Wydawnictwo Literatura, 2016


Basia - zwana Hajduczkiem ze względu na swoją odwagę i pomoc w złapaniu złodzieja obrazu - odwiedza z klasą muzeum noblisty. Tam poznaje kustosza - starszego, pełnego energii i sympatycznego pana Mosia. Razem z nim wyrusza w podróż do najmłodszych lat życia pisarza. Pałaszując ciastka, oglądając autentyczne listy i portrety Sienkiewicza, wsłuchuje się w opowieść o rodzinie powieściopisarza, jego próbach pisarskich, pracy w gazecie, podróży do Ameryki, pierwszych drukowanych książkach czy najbardziej znanych bohaterach literackich. Dowiaduje się o wielkim uznaniu dla Sienkiewicza, który otrzymał m. in. Oblęgorek - pałacyk w darze od narodu polskiego oraz Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.


Źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl



Tatjana Marti; Magdalena Czub - „Nie boję się ciemności : poradnik dla rodziców i dzieci, który pomoże rozwiązać duże problemy małych dzieci"

Wydawnictwo LektorKlett, 2015.


Książka pomoże waszym dzieciom stawić czoło obawom związanym z ciemnością. Strach przed ciemnością jest jednym z najczęściej występujących u dzieci lęków. Noc i niepewność, co się w niej czai, uruchamia wyobraźnię i skłonność do obaw. Pomoc rodziców w poznawaniu „nocnego świata" zmniejsza obawy i powoduje, że świat w nocy jest równie bezpieczny i znajomy jak świat za dnia.

Czytając i oglądając z dzieckiem książkę „Nie boję się ciemności", znajdziecie w niej obrazki przedstawiające różne sytuacje nocnego życia zwierząt, miasta i rodziny. Krótkie notki pokazują najważniejsze elementy oswajania ciemności i wskazują, jak pomóc dziecku w przezwyciężeniu niepewności wywołanej nieznanym.


Źródło: http://www.lektorklett.com.pl



Nikola Kucharska - „Opowiem ci, mamo, co robią koty"

(Opowiem Ci, Mamo)

Nasza Księgarnia, 2016.


Życie grubego Gbura jest poukładane i spokojne - toczy się (dosłownie!) od miski do kanapy i z powrotem. Jego ludzie stwierdzają jednak, że Gburowi potrzebny jest ktoś, kto go rozrusza… i tak rodzina powiększa się o przygarniętą ze schroniska rudą kotkę Żabkę.


"Opowiem ci, mamo, co robią koty" to przezabawna historia obrazkowa, a jednocześnie pierwsza kocia encyklopedia dla małego czytelnika, który nie będzie mógł się oderwać od przygód Żabki, Gbura, a także ich licznych przyjaciół. W tej książce czeka was jednak nie tylko czytanie i oglądanie rysunków, lecz również rozwiązywanie zadań i ćwiczenie spostrzegawczości poprzez wyszukiwanie poukrywanych przez autorkę szczegółów.
Już wkrótce wy także się przekonacie, że co dwa koty, to nie jeden. Tylko czy Gbur uważa tak samo?


Źródło: http://nk.com.pl



Ewa Nowak - „Mecz o wszystko czyli Dzień z życia piłkarza"

(Czytam Sobie)

Wydawnictwo Egmont Polska, 2016.


Wielogodzinne mordercze treningi, analizowanie gry przeciwnika, mecze sparingowe wszystko dla kilkunastu minut chwały na boisku. W emocjonującej opowieści z serii Czytam Sobie, Ewa Nowak pokazuje, że bycie piłkarzem to naprawdę ciężka praca.


Źródło: https://sklep.egmont.pl



Silvie Sanža - „Fach, że ach! : od smykałki do profesji..."

Wydawnictwo Bajka, 2016.


Wielka ilustrowana księga zawodów, fachów i profesji.

Czym zajmuje się kontroler ruchu lotniczego? Czy barista to dentysta, a instrumentariuszka gra w orkiestrze? Gdzie pracuje dekarz, a gdzie toromistrz? Po co w teatrze jest inspicjent, a na lotnisku sokolnik? Co na statku kosmicznym robi specjalista ładunku?

Znajdziesz w tej książce ponad trzysta różnych zawodów, fachów i profesji, które warto poznać. Niektóre są naprawdę niezwykłe!

Odwiedź z nami kosmodrom! Zobacz, kto pracuje w szpitalu, kto na farmie, a kto w hotelu. Zajrzyj na plan filmowy i do redakcji gazety. A może ciekawi cię praca ratownika górskiego, interesuje moda lub balet? Może lubisz liczyć i planujesz zostać bankierem? Sprawdź, do czego masz smykałkę!

Czy już wiesz, co będziesz kiedyś robić w pracy?


Źródło: https://bajkizbajki.pl







Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki