Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


                                                                POLECANE NOWOŚCI - maj 2016 r.



Dział dla Dorosłych



Książki



„100 wierszy polskich stosownej długości" w wyborze Artura Burszty

Biuro Literackie, 2015


44 polskich poetów i 100 wierszy stanowiących wybór tego, co najciekawsze w polskiej poezji w ostatnich kilku dekadach. Indywidualne głosy układają się we wspólną, choć niejednolitą opowieść, w której każdy temat wart jest podjęcia - jak w rozmowie przyjaciół, gdy to, co poważne, przeplata się z komizmem, a nawet ze zgrywą. Obszerna, urozmaicona i atrakcyjna w lekturze antologia, którą każdy czytelnik wierszy powinien mieć na swojej półce.


Źródło: http://biuroliterackie.pl



Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek - „Na drugie Stanisław. Nowa księga imion"

Agora, 2015

Czy to my nosimy imiona, czy raczej to one niosą nas? Co tak naprawdę znaczą? Czy Beata na zawsze oznacza piękna, Benedykt będzie dobrze gadać, a Barbara to nadal barbarzynka? A może ważniejsze jest to, jaki sens nadają imionom ci, którzy je nosili lub noszą? Na te pytania odpowiadają prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek w książce "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion".

Arcyjęzykoznawca profesor Jerzy Bralczyk i felietonista Michał Ogórek w błyskotliwych dialogach opowiadają o tym, jak pod wpływem swoich nosicieli popularne i chwalebne imiona zmieniały się w imiona przeklęte, oraz jak wielcy tego świata wywołują mody na imiona. Czy warto im ulegać? Jak wybrać imię, z którym będzie naszemu dziecku do twarzy?

- Utalentowany pisarsko erudyta, uniwersytecki profesor, postać znana z prasy, radia i telewizji oraz równie błyskotliwy pisarz, felietonista, satyryk, także osobowość medialna - czyż można sobie wyobrazić lepszy tandem autorski?! Zapewniam Państwa, że ich "Nowa księga imion" to książka spełniająca wszystkie warunki wydawniczego przeboju, przylegająca zarazem do znanej formuły, że ucząc, bawi albo bawiąc, uczy. Napisana lekkim, przystępnym językiem, skrzy się humorem i niezwykłością skojarzeń, którymi dzielą się z odbiorcami obaj autorzy -

pisze o książce językoznawca profesor Jan Miodek.

Źródło: http://www.agora.pl



Michał Książek - „Droga 816"

Fundacja Sąsiedzi, 2015


Michał Książek, autor znakomicie przyjętego debiutanckiego reportażu Jakuck. Słownik miejsca, tym razem „bohaterem" swojej opowieści uczynił nie miasto, lecz... drogę. Tytułowa droga nr 816, zwana również „Nadbużanką", biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej.

Droga to niezwykła, bowiem za nią jest już tylko Bug, a za Bugiem - mityczny Wschód, Azja, step, który ciągnie się aż do wybrzeży Japonii... Asfaltowa, miejscami dziurawa, wąska droga 816 jest więc nie tylko drogą - jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia, „nasze" od „ich", „tam" od „tu", barbarzyństwo od cywilizacji... 


Efektem wędrówki tą drogą jest ta znakomita opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń...


Źródło: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl



Magdalena Grzebałkowska - „1945 wojna i pokój"

Agora, 2015


"1945. Wojna i pokój"  Magdaleny Grzebałkowskiej - reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka - wnuczka osadników - wkracza na ziemie przez chwilę niczyje albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu.

Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. To historia ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany, przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem, ludzi, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Książka "1945. Wojna i pokój" pokazuje powojenne pomieszanie ról i losów, ofiary i katów sprzed 70 lat.


Źródło: http://www.agora.pl



Marek Niedźwiecki - „Australijczyk"

Wielka Litera, 2015


Zakochał się w Australii i mimo że nie wyobraża sobie, by na stałe wyjechać z Polski, trudno mu żyć bez corocznych długich wypadów na „koniec świata". Kiedy tam jest, niczego mu nie brakuje. No, może jednej rzeczy - radia.

Marek Niedźwiecki fotografuje Australię od piętnastu lat, zjechał ten nadzwyczajny kontynent i kraj wzdłuż i wszerz. Mieszkał w wiosce wielorybników, łaził po drzewach gigantach, stawał twarzą w twarz z ospałym misiem koala i oko w oko z wężem brązowym, jednym z najbardziej jadowitych na świecie. Spacerował po Sydney, Melbourne, Perth, Darwin, Hobart. Odwiedził kilkanaście parków narodowych. Zasnął podczas przechadzki dwukilometrowym molo. Spotkał Dwunastu Apostołów i skakał po słoniach. Nie wszedł na Górę Kościuszki, czego się trochę wstydzi i na Ayers Rock/Uluru, z czego jest bardzo dumny.

Stał się też wielkim miłośnikiem australijskiego wina, australijskiego miodu, australijskich ryb i australijskiego sposobu skracania słów... Stał się po części - „Australijczykiem".

Jedźmy razem z Markiem Niedźwieckim do Australii, żeby się przekonać, że tam wszystko jest „bardziej". Światło jaśniejsze, kolory bardziej nasycone a przyroda bezgraniczna i rozszalała... I sprawdźmy jak wygląda, pachnie i smakuje australijskie „gdzieś po drodze"...


Źródło: http://www.wielkalitera.pl



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Alicja Kaczmarska-Strzebońska - „Mój pierwszy elementarz : czytamy metodą sylabową"

Wydawnictwo GREG, 2016 [Wyd. 3 poprawione]


Mój pierwszy elementarz - czytamy metodą sylabową to książka dla najmłodszych dzieci, które chcą nauczyć się czytać. Metoda sylabowa jest uznawana za najskuteczniejszą i najszybszą, pozwala na bezproblemową naukę. Umożliwia uniknięcie długotrwałego literowania wyrazów i czytania bez zrozumienia.

Mój pierwszy elementarz... prezentuje literki, sylaby, wyrazy i zdania - w odpowiedniej, wzrastającej skali trudności. Dzięki temu dzieci rozwijają i utrwalają swoje umiejętności. Ciekawe i zabawne ilustracje, którymi wypełniona jest książka, sprawiają, że dzieci wprost nie mogą się od niej oderwać!

Serdecznie polecamy!


Źródło: www.greg.pl



Joanna Rzezak, Piotr Karski - „Czas start!

Muza, 2014


Nowatorska książka w całości przygotowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dzieci znajdą w niej odpowiedzi na mnóstwo pytań. Przykładowe tytuły rozdziałów to: Kto wymyślił czas?, Pora na pory roku, Zrób sobie zegar, Trzy w jednym, czyli kalendarz Majów, Podróże w czasie. Wszystkie zagadnienia zostały omówione lekko i z poczuciem humoru, nowoczesna grafika pomaga zrozumieć nawet trudniejsze fragmenty.


Źródło: http://muza.com.pl



Michał Zawadka, Rafał Olbiński - „Galeria

bajek : wiersze czytane obrazem = The gallery of fairy tales to be read through images"

Wydawnictwo Mind&Dream, 2015


"Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem" to książka dla całej rodziny.

Publikacja wskazuje drogę, której celem jest nabycie przez dzieci dobrych nawyków oraz zbudowanie postaw, które ułatwią podjęcie słusznych decyzji i zachowań w dorosłym życiu.
Wiersze Michała Zawadki swoim przesłaniem uczą wiary w siebie, doceniania innych, asertywności, sztuki dobierania mentorów, określania marzeń, zarządzania czasem, współdziałania w grupie i innych kompetencji miękkich.

Wartość pojedynczych kropel, konsekwencje odkładania działań na później czy podążanie za cudzymi marzeniami w niesamowity sposób interpretuje Rafał Olbiński – światowej sławy mistrz obrazu i sztuki plakatu. Przedmowę do „Galerii Bajek", wskazując na jej wielką wartość, napisał profesor Tony Buzan, autor ponad 140 książek na temat rozumowania, geniuszu i mózgu, przetłumaczonych na 30 języków, nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.


Na końcu książki dzieci dodatkowo znajdą „Małą galerię", w której będą mogły stworzyć własne wersje obrazów.


Źródło: http://www.mindanddream.pl







Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki