Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


                                               POLECANE NOWOŚCI - styczeń 2016 r.




Dział dla Dorosłych



Książki



„Jako dowód i wyraz przyjaźni - reportaże o Pałacu Kultury"

Wydawnictwo Czarne, 2015


Nie ma w Polsce drugiego takiego budynku, który od kilkudziesięciu lat nieustannie budzi emocje. Dla wielu Polaków to symbol zniewolenia - niechciany dar Stalina, który bezwzględnie należałoby zetrzeć z powierzchni ziemi. Pomysł zresztą nienowy. Pałac wyleciał w powietrze w finałowej scenie Rozmów kontrolowanych, grzebiąc komunistycznych dygnitarzy. W rzeczywistości wciąż jednak góruje nad miastem, będąc - ku rozpaczy jednych, radości innych - jego symbolem i turystyczną atrakcją. To z jego trzydziestego piętra najchętniej ogląda się panoramę Warszawy, nie pominą go autorzy żadnego przewodnika po mieście.

Antologia reporterskich opowieści o Pałacu zawiera kilkadziesiąt tekstów z okresu obejmującego ponad sześćdziesiąt lat jego istnienia: od Symbolu przyjaźni i pokojuDumy, siły, radości, przez Tort z piaskowcaKamienny kwiat, po Obronę Sali Kongresowej i Duchy w Pałacu. To historia niekończącej się dyskusji, czym Pałac Kultury i Nauki, był, jest i będzie.


Źródło: https://czarne.com.pl



Iwona Kamieńska - „Akademia Orłów - prawdziwe historie, które Cię uskrzydlą"

Stowarzyszenie Sursum Corda, 2015


Chcesz poczuć, że masz skrzydła i wiatr pod skrzydłami, który niesie tam, gdzie spełniają się marzenia? Jeśli tak - ta książka jest dla Ciebie.

Myślisz, że życie prowadzi Cię hiobową ścieżką? Sięgnij po nią - poznasz historie, które działają przeciwbólowo.

Jeśli udało Ci się złapać szczęście za uszy - czytaj. Gdy skończysz - lepiej docenisz to, co masz.


Jarek, Renata, Monika, Iwona, Magda, Artur - byli kiedyś silni, zdrowi, sprawni. Każde z nich przeżyło wypadek, który mógł zakończyć historię ich życia, a zamiast tego stał się nowym początkiem.


Dziś o takich jak oni mówi się „niepełnosprawni", choć gdy ich poznasz, pewnie uśmiechniesz się do myśli, że to określenie do nich nie pasuje, bo mają w sobie więcej mocy niż przed wypadkiem, więcej niż niejeden zdrowy człowiek.

Artur - Rogalik i śliczna Angelika walczą z nieuleczalną, postępującą chorobą, a mimo to szczęście patrzy im z oczu. Niepełnosprawni? Teoretycznie, bo kalectwo tkwi w myślach, nie w ograniczeniach ciała. Jan i jego synowie, których także poznasz z kart tej książki, dobrze wiedzą, że ksiądz Jan Twardowski miał rację, pisząc: „spadają z obłoków małe, wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia". A Ty wiesz?


Źródło: http://www.sc.org.pl/



Sarah Lark [pseud.] Christiane Gohl [nazwa] - „Złoto Maorysów"

Wydawnictwo Sonia Draga, 2015


Kolejny tom bestsellerowej sagi maoryskiej!

Kathleen i Michael chcą opuścić Irlandię. Potajemnie zaręczona para snuje plany lepszego życia w nowym świecie. Ale ich wszystkie marzenia nagle się kończą: Michael zostaje skazany na zesłanie do Australii jako rebeliant. Ciężarna Kathleen wbrew swej woli musi poślubić handlarza bydłem i wyjechać z nim do Nowej Zelandii… Michaelowi dzięki pomocy pomysłowej Lizzie udaje się uciec z kolonii karnej - los rzuca oboje także do Nowej Zelandii.  Jednak Michael nie może zapomnieć o swej wielkiej miłości…


„Porywająca powieść, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Wspaniała saga o osadnictwie Nowej Zelandii i kulturze Maorysów".

Spiegel

„Trzymająca w napięciu historia miłości, a zarazem skarbnica ciekawostek na temat o Nowej Zelandii i jej historii".

Solinger Tagblatt


Źródło: http://www.soniadraga.pl



Witold Lenart - „Zmiany klimatu - ewolucja myślenia i zaproszenie do działania"

Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, 2015


Książka zawiera przejrzysty opis czynników wpływających na obserwowane zmiany klimatu, słownik terminów atmosferycznych oraz wspaniałe zdjęcia ilustrujące zachodzące w atmosferze przemiany.

To wydawnictwo dydaktyczne zostało uzupełnione o dwie płyty DVD, na których znajdują się materiały dodatkowe:

scenariusze zajęć lekcyjnych oraz cykl filmów pt. ABC klimatu - do wykorzystania np. podczas zajęć.



Naukowców martwi rosnące zagrożenie związane ze zmianami klimatu, gdyż klimat naszego globu jest mocno powiązany z tym wszystkim, na czym zależy społeczeństwu: zdrowiem ludzi i otaczającego ich środowiska, produkcją żywności i produkcją przemysłową, dostępnością wody, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi itd. Trudno zrozumieć, jak wszystkie te elementy łączą się ze sobą.

I wielu z nas, od naukowców po opinię publiczną i decydentów, tylko częściowo pojmuje prawdziwe skutki zmiany klimatu dla naszych gospodarek, społeczeństw i całego otaczającego nas świata.

Ale wiemy już wystarczająco dużo, by zacząć się martwić".

                                                                                   prof. Peter Gleick, klimatolog


Źródło: Wydawca



Anna Moczulska - „Bajki, które zdarzyły się naprawdę: historie słynnych kobiet"

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015


Anna Moczulska opisuje historie kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę.

Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).

Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. 

A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.

I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.

Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Anna Moczulska - autorka poczytnego bloga „Kobiety i historia", na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii. Nie ma tu rozległych relacji z przebiegu bitew czy kłótni królów i papieży. To historia z ludzką - a przede wszystkim kobiecą - twarzą.

Źródło: http://www.znak.com.pl/



Beata Pawlikowska - „Blondynka nad Gangesem"

Edipresse Polska, 2015


Indie. Magiczne Varanasi nad Gangesem. Kurs medytacji, gdzie zostałam uwięziona. Trzymetrowe mury z drutem kolczastym. 

Bez paszportu, bez pieniędzy, bez telefonu, bez możliwości skontaktowania się ze światem. Nocami za murem wyły głodne szakale. Samotna wyprawa przez północno-wschodnie Indie. 
Historia całkiem kryminalna, która zdarzyła się naprawdę.

Beata Pawlikowska zawsze podróżuje z aparatem fotograficznym, kamerą i notatnikiem.


Podczas wyprawy do Indii, na kilku tysiącach zdjęć i kilkunastu filmach udokumentowała otaczającą ją codzienność. Dzięki nowoczesnej technologii powstały wirtualne galerie najlepszych fotografii i dodatkowych materiałów wideo, które przeniosą czytelnika w świat opisany w książce. Te specjalnie przygotowane materiały multimedialne można obejrzeć dzięki specjalnej aplikacji.


Źródło: empik.com/



Dział dla Dzieci i Młodzieży



Książki



Bąkiewicz Grażyna - „Mieszko, ty wikingu" (Ale Historia...)

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015


Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas. Mój tata jest recykloserem i zajmuje się badaniem, do czego służą rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…

Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się do roku 990. Mają sprawdzić, czy Mieszko był wikingiem. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej części, przybliżającej czasy panowania Mieszka I, dowiecie się między innymi, jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, do kogo udać się po zatruciu wodą z rzeki, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.


Źródło: http://nk.com.pl/



Rotraut Susanne Berner, Dagmar von Cramm - „Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej : przepisy na cztery pory roku"

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015


W tej tętniącej kolorami i pachnącej przyprawami książce kucharskiej mieszkańcy ulicy Czereśniowej prezentują ponad 50 przepisów na swoje ulubione potrawy. I zapraszają dzieci do wspólnego gotowania. Z ich pomocą mali kucharze z łatwością przygotują wiosenną sałatkę z ziół, rzodkiewkowe myszki, lody na patyku, zupę z dyni, muffinki z kasztanami, czipsy z warzyw - i mnóstwo innych pyszności.

Dowiedzą się też, jak wyhodować własne zioła, jak poradzić sobie z dziurami w naleśnikach czy jak siać rzodkiewki, żeby nie trzeba ich było potem zjeść wszystkich na raz. A nawet - jak zrobić własną książkę kucharską!


Źródło: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/



Joanna M. Chmielewska - „ Ręcznikowiec"

Wydawnictwo Bajka, 2015


Pewnego dnia Alek spotkał w swej łazience Ręcznikowca, który siedział pod wieszakiem, leciutko opierając się o ścianę. Miękkie fałdki frotté rozkładały się na boki, tworząc głowę z długimi uszami, tułów i łapki... Czy tajemniczy gość pojawił się przypadkiem? Czy też miał do wypełnienia jakąś misję?

Może nie dowiemy się nigdy, jakim cudem Ręcznikowiec znał tak dobrze Alka, jego rodzinę i kolegów. W tej zaskakującej opowieści o niezwykłej przyjaźni nic nie jest bowiem oczywiste. Poza tym, że Ręcznikowiec dostrzegał więcej niż inni. I więcej rozumiał. I czuł.


Nieważne, ile masz lat. Jeśli nie spotkałeś / nie spotkałaś swojego Ręcznikowca - rozejrzyj się uważnie. A wcześniej koniecznie przeczytaj tę książkę.


Źródło: https://bajkizbajki.pl



Marta Galewska-Kusta, Elżbieta i Witold Szwajkowscy - „Wierszyki ćwiczące języki czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci"

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015


Ten zbiór zabawnych wierszyków, którym towarzyszą zachwycające i pełne humoru ilustracje, to książka wyjątkowa. Jej wspólne czytanie może być świetną zabawą dla dzieci i rodziców. To doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki są dostosowane do wieku dziecka. Sprawdzi się jako materiał do ćwiczenia mowy, bo jest nie tylko profesjonalnie przygotowana, lecz także niezwykle atrakcyjna dla małych czytelników.


To również świetna propozycja dla dzieci, które nie mają kłopotu z mową, ale są w wieku, kiedy wymowa się rozwija. Książka w ciekawy sposób pomaga ten rozwój wesprzeć.

Dodatkową wartością są fachowe informacje, dzięki którym rodzice mogą ustalić, czy ich dziecko powinno już daną głoskę wymawiać, i co zrobić, jeśli jej nie wymawia. 

Źródło: http://nk.com.pl/









Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki