Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



                                                                  POLECANE NOWOŚCI - styczeń 2015 r.


Dział dla Dorosłych



Książki



Hanna Cygler - „W cudzym domu"


Doskonała kombinacja romansu z powieścią historyczną, sensacyjną i obyczajową.

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Los rzuca Joachima von Eistettena, Louise de Sokołowski i Dmitrija Szuszkina do Warszawy. Każde z nich chce tu rozpocząć nowe życie. Tymczasem Joachim na skutek donosu zostaje osadzony w Cytadeli. Grozi mu szubienica, a w najlepszym razie wywózka na Sybir. Śledztwo prowadzi specjalny wysłannik carski, radca Szuszkin, który nienawidzi wszystkiego co polskie. Do czasu...

W powieści przemierzamy setki kilomatrów: Paryż, Berlin, Gdańsk, Warszawa, miasta carskiej Rosji. Spiski, konspiracja i namiętności. Bohaterowie ze swoimi problemami z tożsamością nabierają współczesnego wymiaru, a ich fascynujące przeżycia i perypetie miłosne trzymają w napięciu.

 


Katie Fforde  - „Francuski romans"


Bestseller „Sunday Timesa"!

Ludzie najlepiej poznają się we wspólnej podróży...

Gina i Sally Makepiece odziedziczyły stoisko we Francuskim Domu - centrum z antykami ukrytym w samym sercu angielskiej wsi. Gina postanawia wprowadzić Francuski Dom i jego gderliwego właściciela w dwudziesty pierwszy wiek. Ostatnie, czego oboje pragną to zakochać się.

Czy jednak podróż do Francji nie każe im zmienić zdania?


Katie Fforde urodziłą się i wychowała w Londynie, ale od trzydziestu lat mieszka z rodziną w Gloucestershire. Jest niezwykle popularną autorką literatury kobiecej. Napisała już prawie 20 tchnących optymizmem powieści. Wiele z nich poznały także polskie czytelniczki, m.in.: „Całkiem nowe życie", „Dom Flory", „Powtórka z małżeństwa", „Na życie nigdy nie jest za późno".



Jolanta Krysowata - „Skrzydło anioła : historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot"


Skrzydło anioła to reportaż literacki przedstawiający niezwykłe wydarzenia sprzed pół wieku.

Autorka przeprowadziła dziennikarskie śledztwo zainspirowane odnalezieniem zadziwiającego grobu na jednym z wrocławskich cmentarzy - grobu trzynastoletniej Koreanki pochowanej w 1955 r. Ten trop doprowadził ją do odkrycia sensacyjnej, a skrywanej przez dziesięciolecia, wielowątkowej historii.

W „tajnym" ośrodku wychowawczym dla koreańskich dzieci zorganizowanym w 1953 r. w Płakowicach w pobliżu Wrocławia mieszkało i uczyło się 1270 dzieci pod opieką koreańskich i polskich wychowawców. W tej wielowątkowej opowieści szczególnie porusza historia niezwykłej więzi, jaka wytworzyła się między polskim lekarzem a śmiertelnie chorą koreańską dziewczynką. 


Kiedy po kilku latach przyszła decyzja o likwidacji ośrodka i okazało się, że dzieci muszą wrócić do zapomnianej ojczyzny, po obu stronach - wychowanków oraz polskiego personelu - popłynęło wiele łez.



Małgorzata Szyszko-Kondej - „Sześć córek" (z serii: Leniwa Niedziela)


Sześć miłości, jedna tajemnica i pół wieku historii Polski w tle.

Sześć sióstr, które się nie znają. Każda żyje w innej Polsce. Wszystkie szukają miłości.

Grażyna, lat 60, zmaga się z duchami PRL-u. Milena, lat 19, nie umie żyć bez fejsa. Są jeszcze: Alicja, niepokorna poetka Solidarności, Elżbieta emigrantka, Martyna z korporacji, Agnieszka, walcząca z mężem tyranem. Co je łączy? Tęsknota za miłością, zagadka testamentu ich ojca, niezgoda na świat, w którym żyją. Wspomnienia. Godzina milicyjna w stanie wojennym, lalka Barbie za szybą Pewexu, Barka śpiewana przez pokolenie JP2, kłótnie pod smoleńskim krzyżem...

Kim byłyby dziś, gdyby nie wydarzenia z przeszłości, gdyby nie brak ojca? A może dopiero teraz nadchodzi ich czas?




Audiobooki




Jefrrey Archer - "Szczęściarze"    czytają : Dorota Pomykała i Leszek Piskorz.


Szczęściarze  to  świetnie napisane, eleganckie, skrzące się dowcipem i dobrze osadzone w realiach opowiadanie mistrza suspensu. Książki Archera do tej pory zostały przetłumaczone na 21 języków i wydane w 63 krajach.  Opowiadanie pochodzi z tomu pt. : "Krótko mówiąc".



Agata Christie - "Morderstwo w zaułku"     czyta  Danuta Stenka


To zbiór czterech opowiadań, w których pierwsze skrzypce gra Herkules Poirot.

Morderstwo w zaułku - mało wiarygodne samobójstwo, a może jednak morderstwo?

Niewiarygodna kradzież - kto chciał skompromitować lorda, kradnąc dokumenty państwowe?

Lustro nieboszczyka - kto zabił ekscentrycznego arystokratę?

Trójkąt na Rodos - czemu służą wieloramienne trójkąty  wielomałżeńskie?

Wnioski są dwa.  Pierwszy: nie ma faktów oczywistych.  Drugi: każdy fakt może zyskać nową interpretację.

A drwina z "małych szarych komórek"  Herkulesa Poirot nikomu nie ujdzie na sucho!




Dział dla Dzieci



Książki




Dorota Gellner - „Złote koniki"


To zbiór opowiastek o aniołkach, wróżkach, smokach, krecikach. Jest w nich radość, zachwyt nad światem. Wszystko, co sprawia, że uśmiech nie schodzi z dziecięcych twarzy.


Dorota Gellner została Kawalerem Orderu Uśmiechu w 2005 roku. Jej książki trafiły na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Od lat tworzy opowieści, które cieszą małych czytelników.



Beata Ostrowicka - „Franuś, gdzie ty masz głowę? I inne opowiadania"


Świat małego dziecka jest prostszy od świata dorosłych. Smutek jest smutkiem, i nikt się wtedy nie uśmiecha. Jest zapał i energia, finezja i fantazja. I zaufanie, że będzie dobrze, że ludzie są uczciwi, że dobro zwycięża. Opowiadania Beaty Ostrowickiej dla najmłodszych są emocjonujące, wszak dziecięcy świat to głównie emocje. Mali czytelnicy ją lubią i rozumieją. To dla nich jest ten zbiór.


Beata Ostrowicka - absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debiutowała w 1995 roku powieścią „Niezwykłe wakacje". Od razu zdobyła uznanie krytyki i czytelników.

Pisarka jest laureatką nagród: Ikar'95, Książka Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY, 15 Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Książka „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole" została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.



Ewa Stolarczyk - "Bajki dla dzieci. Wesołe przedszkolaki"



To zbiór ciekawych historyjek, których bohaterami są Michał, Ola, Bartek i inne dzieciaki z przedszkola "Wesołe skrzaty". Ich przygody ukazane są w kolorowych i zabawnych ilustracjach, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim przedszkolakom.



 

Patrycja Woy-Wojciechowska - "Jajo, kura i te sprawy: o rzeczach prostych i ważnych"



Jak zrobić chleb?

Dlaczego niebo jest  niebieskie?

Skąd się bierze miód?

Na te i mnóstwo innych pytań dzieciaki ze Studia Stodoła  znalazły odpowiedzi. Zapraszamy Was wszystkich do twórczego spędzania czasu i odkrywania tajemnic przyrody.

Z nami nigdy nie jest nudno!




Audiobooki




Dimiter Inkiow -  "Ja, Klara i zwierzaki"     czyta  Monika Pikuła



Klara i jej brat kochają zwierzęta. Ich ulubieńcy: papuga Pippo, kot Kazimierz i jamnik Wąchacz, wiedzą o tym najlepiej.  Dzieciaki dbają o swoich podopiecznych: karmią, kąpią, czeszą, strzygą, wyprowadzają na spacer, uczą języków obcych i dobrych manier. Zapraszamy do świata, w którym pchły ćwiczą cyrkowe ewolucje, koty biegają z dzwonkiem na szyi a papugi kąpane są razem z klatką!




Hanna Łochocka - "O wróbelku Elemelku"    czyta  Waldemar Barwiński



Niezapomniane wierszowane opowieści o przygodach najsłynniejszego wróbla na świecie!  Ciekawski Elemelek poznaje świat, a wraz z nim uczą się go najmłodsi czytelnicy. Ulubiona lektura kilku już pokoleń dzieci i dorosłych teraz po raz pierwszy jako książka do słuchania.



Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki