Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
 

O chłopcu z różowymi rogami, który chciał zostać  piosenkarzem...

czyli  warsztaty literackie  INSPIRACJE

 

                                                                                                                                                                        zobacz więcej                                                                               


Jednym z zadań ogólnopolskiego programu „Dyskusyjne Kluby Książki"  jest organizacja spotkań z pisarzami. Przyjęto zasadę, że każdy z działających klubów, raz w roku, może zaprosić wybranego twórcę. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki  przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie zaproponował,  aby w 2016 roku wykorzystać ten przywilej na zorganizowanie  warsztatów literackich.                                                                                                                                                               

 I dlatego 9 czerwca w Sali Edukacyjnej MBP odbyły się zajęcia pt. „Inspiracje" dla klubowiczów z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowego Zespołu  Szkół w Chojnowie. Warsztaty poprowadziła Agnieszka Gil – wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Zadebiutowała w 2004 r. w antologii dla dzieci Wesołe historie. Wydała m. in. powieści  Dziki szczaw, Herbata z jaśminem i Układ nerwowy.  Współpracuje z redakcją serwisu dla rodziców eDziecko.pl, czasopismem dla młodzieży "Świat Matematyki" oraz redakcją miesięcznika "Pawłowice". Najłatwiej spotkać ją na blogu Piszę z Wrocławia (agnieszkagil.blox.pl) albo w bibliotekach, gdzie prowadzi autorski cykl GILgotki .

 Na rozgrzewkę Agnieszka Gil zaproponowała zabawę. Zadaniem uczestników spotkania  było wspólne tworzenie historii – rozpoczęła ją słowami „Był sobie chłopiec, który chciał zostać piosenkarzem…".  I tak powstało, pełne zwrotów akcji acz zabawne, opowiadanie. Podsumowując tę wprawkę,  pisarka stwierdziła, że nie ma głupich pomysłów, wszystkie warto notować, bo mogą one zainspirować   do napisania książki.

Następnie rozpoczęły się  właściwe  zajęcia praktyczne. Klubowicze pisali, grupowo lub pojedynczo, krótkie teksty . Były one inspirowane życiem codziennym, ciekawą osobą, książką, wierszem a nawet obrazem, którego interpretacja była tak różnorodna, jak ilość uczestników. Jedni dostrzegali w nim spotkanie towarzyskie dam na popołudniowej herbatce  zajmujące się niewinnym flirtem      z nieznajomym młodzieńcem, a inni niebezpieczny sabat czarownic.

Przy tej okazji, prowadząca warsztaty zwróciła uwagę na takie zjawisko jak plagiat - możemy inspirować się książkami, obrazami, muzyką, ale pomysł musi być tylko nasz.

W dalszej części tych ciekawych zajęć przyszli literaci skupili się na procesie powstawania powieści. Zdaniem Agnieszki Gil, aby jakikolwiek  tekst  zaistniał należy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie – dlaczego chcemy napisać tę książkę, co chcemy przekazać czytelnikowi?  Dopiero kiedy już mamy odpowiedź na tę zasadniczą kwestię, możemy zacząć  tworzyć  fabułę. Składa się ona z następujących części: historii, czyli ciągu zdarzeń oraz relacji, czyli interakcji między bohaterami.  Najkrótszą drogą prowadzącą do napisania książki jest stworzenie szczegółowego  planu, a potem wystarczy tylko rozpisać poszczególne punkty.

Do ostatniego warsztatowego ćwiczenia polegającego na zamianie słów w przykładowym zdaniu, bardzo się przydał Słownik synonimów . Jak podkreśliła pisarka, jest niezbędnym elementem warsztatu twórcy, który m.in. pomaga w uniknięciu powtórzeń w tekście, poszerza zasób słownictwa.

Przez ponad cztery godziny zajęć klubowicze tworzyli pilnie pod kierunkiem doświadczonej pisarki. Choć pracowali bardzo intensywnie, był także czas na śmiech.  Agnieszka Gil na wesoło komentowała tworzone teksty.                                                                                                                                                     

  W opinii młodzieży było to bardzo interesujące i pożyteczne spotkanie, z którego na pewno skorzystają w swoich dalszych zmaganiach z piórem. Niewykluczone, że  już zainspirowało niektórych do napisania powieści godnej największych literackich nagród.                                                                                                                     

 A wszystko zaczęło się od  tworzonej wspólnie opowieści  o chłopcu z różowymi rogami, który chciał zostać piosenkarzem….  

 

Anna Kopyra

moderator DKK i MDKK

przy MBP w Chojnowie  


Projekt „Od bajki do bajki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego


Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki